Povinné ručení a havarijní pojištění: Sjednat dohromady, nebo raději zvlášť?

Koupě nového automobilu s sebou nepřináší pouze radost, ale i povinnosti. Mezi ty nejzásadnější se řadí zákonem dané povinné ručení, bez kterého nesmíte vyrazit na silnici.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dohromady s ním si můžete sjednat i havarijní pojištění, které pokryje případné náklady na opravu vozidla. Vyplatí se ale sjednat obojí najednou?

Jaký je rozdíl mezi povinným a havarijním pojištěním?

Každý řidič, který chce svůj automobil aktivně používat, si musí platit povinné ručení. To kryje škody, které způsobíte ostatním řidičům při dopravní nehodě. Avšak veškeré škody, které utrpí vaše vozidlo, pak musíte platit ze své vlastní kapsy. Náklady na jejich opravu se mohou vyšplhat klidně až na stovky tisíc korun, což může být někdy neúnosné.

Právě proto řada pojišťoven přidala do své nabídky i havarijní pojištění, které dokáže pokrýt většinu škod na vašem voze způsobených nejen havárií, ale například i vandalismem nebo přírodními živly. V každém případě se můžete vyhnout nepříjemnému překvapení v podobě neadekvátně vysoké faktury od vašeho servisu.

Podle čeho byste měli pojištění vozidla vybírat?

Ještě než se pustíte do výběru pojišťovny, zvažte, zda si sjednáte pouze povinné ručení, nebo i havarijní pojištění. To byste si měli sjednat především, když investujete do koupě zcela nového vozidla. Jeho oprava vás může totiž vyjít na několikanásobně vyšší částky než u ojetin.

V porovnání s cenou pojištění, která se měsíčně pohybuje v řádu stovek korun, se tak jeví jako mnohem výhodnější sjednání havarijního pojištění. To se ale může hodit i lidem, kteří často jezdí dlouhé trasy nebo navštěvují zahraničí.

Při jeho vyřizování byste měli věnovat pozornost hlavně výjimkám z pojištění, které by vás mohly v budoucnu nepříjemně překvapit. Může se jednat například o škody zapříčiněné nesprávnou údržbou nebo způsobené během vyprošťování jiného vozidla.

Vyplatí se je sjednat dohromady, nebo raději zvlášť?

Pro většinu zájemců o povinné ručení či havarijní pojištění je nejdůležitější jejich cena. Ta se může u různých pojišťoven lišit i o stovky korun, přičemž havarijní pojištění bývá zpravidla dražší. O tom, na kolik vás jeho cena v průměru vyjde, se můžete přesvědčit v tomto článku.

Pokud však víte, jak na to, můžete u obou pojištění ušetřit nemalé peníze. Velká část pojišťoven totiž nabízí výhodné balíčky povinného ručení spojeného s havarijním pojištěním. Nicméně to, že se taková nabídka jeví na první pohled jako výhodná, ale nemusí znamenat, že je tomu tak i ve skutečnosti.Ještě předtím, než si sjednáte obě pojištění u jedné společnosti, si zkuste jejich ceny porovnat. S tím vám může pomoci kalkulačka povinného ručení či havarijního pojištění, která za vás ověří ceny pojištění u jednotlivých pojišťoven a najde pro vás tu nejvýhodnější nabídku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub