Máte auto? Zkontrolujte si papír z STK, policie vám napaří pokutu až 10 000 Kč za den. Riskujete osobní bankrot a budete bez řidičáku

Povinné prohlídky ve stanicích technické kontroly jsou samozřejmou součástí života řidičů. Málokdo ale tuší, co následuje při jejich opomenutí. Drahé to bude v každém případě.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Řidiči musí během roku pamatovat na dvě věci, které jsou pravidelnou součástí jejich povinností. Jednou z nich je samozřejmě platba pojištění odpovědnosti za škodu neboli povinné ručení. Druhou je provedení technické kontroly vozu. U novějších vozů rutinní, u starších (nebo vozů v ne v příliš dokonalém technickém stavu) někdy s obavami o výsledek očekávaný úkon je zkrátka samozřejmou součástí spolužití motoristů a automobilu. Co se tedy vlastně stane, pokud pojedete s „propadlou technickou?“. Pojďme se na to podívat společně.

Nečekaně vysokou pokutu může doprovodit sebrání řidičáku

Technickou kontrolu a měření emisí musíte absolvovat v předepsaných intervalech stanovených zákonem. U nového vozidla, které má platnou technickou kontrolu, je potřeba další provést po 4 letech. Poté se kontrola opakuje každé 2 roky, což platí i pro ojetá vozidla. U motocyklů naopak platí, že interval mezi kontrolami je vždy 4 roky (u nového motocyklu dokonce až po 6 letech při první technické kontrole). Možná záměrně je celá „matematika“ kolem kontrol nastavena takto jednoduše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jedete s vozidlem, které nemá platnou technickou kontrolu, může vám policista zakázat nadále pokračovat v jízdě. Vozidlo totiž není způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích. Navíc vám hrozí pokuta ve správním řízení výši až 10 000 korun a 6 (!!!) trestných bodů. V nejhorších případech vám může být dokonce uložen půl roku až rok trvající zákaz řízení. Případné tresty jsou určeny na základě stavu vozidla a délky doby, po kterou jste jezdili bez platné technické kontroly.

V případě nehody s vozem bez STK riskujete osobní bankrot

Pokud navíc způsobíte dopravní nehodu s vozidlem, které nemá platnou technickou kontrolu, můžete se dostat do značných problémů. Vaše pojišťovna, u které máte sjednané povinné ručení, od vás bude požadovat částku na pojistné plnění, které bylo poskytnuto poškozeným osobám. Nemusíme asi nijak zásadně připomínat, že to může být vcelku spolehlivá cesta k vašemu naprostému finančnímu krachu a astronomickému zadlužení do konce života.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Pokud tedy někde na cestách zjistíte, že jste skutečně na termín zapomněli a máte propadlou technickou kontrolu, je třeba dle toho konat. Podle zákona nesmí vozidlo bez platné technické kontroly jezdit po pozemních komunikacích. Ideálním postupem je nechat vozidlo odtáhnout na nejbližší stanici technické kontroly, nebo jet minimálně extrémně obezřetně, s doprovodem a výstražným trojúhelníkem za zadním oknem. V praxi však řidiči často podstupují riziko a na STK přijíždějí s propadlou kontrolou, „jako by se nechumelilo“.

Což je riziko, které za to opravdu nestojí. Jaké s tím máte zkušenosti vy, povedlo se vám někdy „prošvihnout“ termín STK? Naboural vás někdo s propadlou technickou? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Máte osobní zkušenost s „propadlou technickou“?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články