Zkušení řidiči s sebou v autě nosí bobkový list. Jde o řešení problému, který čas od času trápí každého Čecha

Některé praktiky řidičů vypadají jako nesmyslné babské pověry, a přitom mají reálné opodstatnění. Tak je tomu i s kořením, bez kterého se v kuchyni prakticky neobejdete. S čím vám během jízdy autem pomůže známý bobkový list?

i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
                   

Z některých pověr českých řidičů nám občas zůstává rozum stát a říkáme si, jak takový nesmysl mohl vůbec někoho napadnout. Ale najde se i pár starých praktik, které skutečně fungují bez ohledu na to, jak hodně se zdají být na první pohled bláznivé. A vězte, že právě bobkový list vozili ve vozech již naši dědové – ať už v osobních, nebo ještě častěji v autobusech. A dobře věděli proč.

Vznešený vavřín ze Středomoří

Bobkový list (neboli vavřín vznešený – latinsky Laurus nobilis) pochází původně z tzv. Malé Asie, ale pěstuje se dnes prakticky v celém Středomoří. Jeho největším producentem je ovšem Turecko. Toto koření stojí doslova pár korun a používá se naprosto běžně do omáček, základů pro vývary, na nakládání okurek a hub, ale také do zvěřinových pečení.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Bobkový list, který má výraznou chuť, ale také nezaměnitelné aroma, ovšem také vyniká zajímavými účinky na náš organismus. Podporuje trávení, má protizánětlivý účinek, a navíc snižuje hladinu cukru v krvi, takže se výborně hodí jako doplněk stravy diabetiků. Navíc působí i lehce sedativně, což by tedy bylo pro řidiče poněkud kontraproduktivní. Nicméně bobkový list neslouží za jízdy v autě ke konzumaci. V našem případě je zásadní jeho aromatický účinek, ten je právě na dlouhých cestách vysloveně žádoucí.

V sáčku ano, na volno určitě ne

Bobkový list vozí řidiči v interiéru svých vozů v jemných síťkových sáčcích zavěšených na palubní desce nebo také uschovaný v přihrádce naproti spolujezdci, případně ve schránce pod loketní opěrkou řidiče. Někteří řidiči si však s nějakými speciálními sáčky hlavu nedělají a jen ustřihnou horní část papírového sáčku, ve kterém bobkový list zakoupí v obchodě.

Rozhodně však není dobré vozit listy tohoto koření jen tak pohozené někde po voze na odkládacích plochách, protože se listy časem rozpadají až na prach (jsou v suchém stavu velmi křehké a lámavé), který ve svém voze rozhodně nepotřebujete. Pokud chcete i vy vyzkoušet účinky bobkového listu za jízdy, raději také zvolte řešení, které vám nebude z pohledu znečištění vašeho vozu nepříjemné.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

V čem tedy tkví účinek bobkového listu na pasažéry aut?

Abychom vás dlouho nenapínali, pro řidiče, a především pro jeho spolujezdce je blahodárný účinek aroma bobkového listu založený na jeho schopnosti eliminovat kinetózu – tedy nežádoucí projevy organismu některých lidí z pohybu auta, a především zatáček. Pokud se tedy i vám dělá například z dlouhé jízdy autem či autobusem špatně, bobkový list vám může s projevy kinetózy (malátnost, točení hlavy, a především pocitů na zvracení) hodně pomoci.

A pokud vám nepomůže samotná vůně bobkového listu, můžete si zkusit kousek listu tohoto zajímavého koření vložit pod jazyk a nechat pár minut působit. Silice bobkového listu by měly během chvíle začít účinkovat a nevolnost z jízdy vám brzy odezní.   

Věříme, že vám naše v tomto případě tzv. babská (ovšem z praxe prověřená) rada dobře poslouží na dlouhých cestách, na kterých jste jinak zbytečně trpěli, a nebudete se již muset „dopovat“ drahými pilulkami z lékárny. Občasná malátnost trápí někdy každého českého řidiče. Nebo někoho dalšího v autě. Bobkový list je tedy levná a rychlá pomůcka. 

Znali jste fígl s bobkovým listem? A vyzkoušeli jste si již vy nebo vaši blízcí jeho účinky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články