Prasklé čelní sklo? Jak postupovat, abyste zbytečně neplatili peníze navíc

Rozbité čelní sklo od kamínku nebo vinou nepříznivého počasí bývá relativně častou závadou na vozidle a jeho výměna není levná. Běžné povinné ručení ani havarijní pojištění v této situaci obvykle příliš nepomůže. Jak situaci řešit a ušetřit? 

i Zdroj fotografie: KOOP
                   

Podle České asociace pojišťoven představuje každou čtvrtou škodu na autě právě poškozené čelní sklo. Cena za jeho opravu se snadno vyšplhá do tisíců korun. A bohužel stačí jen malá dírka na tzv. stíratelné ploše, aby se jednalo o vážnou závadu a vy s vozem nesmíte jezdit. V opačném případě by vám hrozila pokuta až 10 000 Kč a 5 trestných bodů. 

Kdo zaplatí rozbité čelní sklo u auta?

Před pár lety stačilo rozbité sklo nahlásit pojišťovně, doložit fotografii či SPZ druhého automobilu, od kterého se osudný kamínek na vaše čelní sklo odrazil, a celou situaci vyřešila náhrada škody z viníkova povinného ručení. 

V současnosti to tak jednoduché není. Musíte zjistit, kdo přesně vám škodu způsobil, dojít za daným řidičem a sepsat s ním protokol o pojistné události. Řidič ovšem může incident popírat. Nebo si také odraženého kamínku nemusí všimnout, nezastaví a vy jej pak už jen obtížně budete dohledávat.

Ideálním řešením ovšem není ani samostatné havarijní pojištění, jelikož řidič musí zpravidla počítat se spoluúčastí. To u Kooperativy činí minimálně 5 000 Kč. 

Prasklé čelní sklo vyřeší vhodné pojištění

Pokud nechcete platit prasklé čelní sklo z vlastní kapsy, je vhodné sjednat si extra pojištění čelního skla. Kooperativa ho za zvýhodněných podmínek a bez limitu nabízí ke svému povinnému ručení i havarijnímu pojištění.

Pojištění skel lze sjednat buď jen na čelní sklo, nebo na všechna výhledová skla. Limit pojistného plnění je volitelný od 4 000 Kč do 500 000 Kč. Při výměně skla zaplatíte pouze spoluúčast 500 Kč. Pokud se sklo opravuje scelením, nebo jsou poškozena jen zrcadlová skla zpětných zrcátek, neplatíte spoluúčast vůbec. 

Ze zákona je nutné sklo vyměnit jen tehdy, když je prasklina ve výhledové části řidiče, v ostatních případech stačí oprava.

Co pojištění nezaplatí?

Ani pojištění skel ovšem nevyřeší každou situaci. Pamatujte, že jejich poškození přepravovanými zavazadly, poškozená vnější zrcátka nebo samovolné prasknutí čelního skla, například vlivem mrazu, musíte uhradit sami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články