Přechod, jehož červená svítí na zem, chrání uživatele mobilů

                   

Vypadá jako by na něm bylo rozbité signalizační zařízení, ale není tomu tak. Červené světlo svítí na zem schválně. Jedná se o jeden z unikátních přechodů, na kterém mohou bez obav přecházet i majitelé mobilních telefonů, kteří své zařízení nedají z ruky. Právě to byl účel jeho instalace a testování, zda se osvědčí.

Chodci s mobilním telefonem

Pokud se rozhlédneme po ulicích, uvidíme zde mnoho chodců, kteří mají ve svých rukách mobilní telefon. Jejich poloha je stejná. Jdou, hlavu mají sklopenou a jejich oči míří na displej smartphonu. V tu chvíli téměř nevnímají, co se děje kolem nich. Riziko toho, že vstoupí do vozovky, je celkem vysoké. A srážku s vozem ve většině případů nevyhrají a nehoda bude mít fatální následky.

Vidí pouze zem

Kdo někdy šel pár metrů se svým mobilním telefonem v ruce, jistě moc dobře ví, že hlavní pozornost očí přitahuje displej. A dále je periferně vidět jenom pár metrů země před námi. Co se děje kolem nás obvykle nevnímáme. A to může být problém na přechodu, kde chodec s mobilem zcela přehlédne, že na sloupu na druhém konci silnice svítí červený panáček značící „stůj“.

Semafor, který problém řeší

V Polsku, konkrétně ve Varšavě byl nainstalován inovativní semafor, který by měl problém s využíváním mobilních telefonů řešit. Červené světlo, které vyzývá k zastavení a nepřecházení totiž svítí přesně na to místo, které uživatelé mobilních telefonů vidí. Je to chodník, který vidí periferně kolem plochy svého mobilu. Světlo je tak má upozornit na to, že jsou u vozovky a že mají stát.

Testovací fáze

Semafor je zatím v testovacím provozu. Pokud se osvědčí, znamenalo by to jeho využití i na řadě dalších míst. Cíl je jasný. Snížit počet dopravních nehod s chodci, které zaviní ti, kteří místo kolem sebe koukají jenom na svůj telefon. Kladem daného řešení je rozhodně to, že je velmi jednoduché a v podstatě stačí jenom přídavný projektor sladěný se standardní signalizací.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články