Překračujete povolenou rychlost? Většina řidičů to přiznává, proč?

                   

Rychlostní limity na českých silnicích jsou přesně regulovány a každým rokem se vedou debaty o tom, jestli například rychlost na dálnicích nemá být zvýšena, v obcích naopak snížena a podobně. Téměř každému řidiči se občas stane, že povolený limit překročí. Těch, kteří rychlost překračují nevědomě a zcela ojediněle je ale pouhá třetina, zbytek řidičů porušuje rychlost pravidelně a záměrně.

Již v roce 2010 proběhl průzkum prostřednictvím portálu RadRidim.cz a z jeho výsledků vyplynulo, že bezmála dvě třetiny řidičů sešlápnou pedál plynu více, než je povoleno. Tento jev je zároveň ve společnosti poměrně tolerovaný a to i přes to, že značná část řidičů se na komunikacích dlouhodobě necítí bezpečně.

Podrobnější výsledky tohoto testu ukázaly očekávané výsledky z pohledu, že daleko častěji povolenou rychlost překračují muži, než ženy a také, že tendenci k rychlejší jízdě mají především majitelé dražších automobilů, které svými výkony při vyšších rychlostech nijak nenarušují komfort posádky vozu. Na základě odpovědí respondentů ale vyplývá, že rychlejší jízda u nich zároveň neznamená agresivní způsob řízení, ale pouze překročení povoleného limitu.

Právě nepřiměřená rychlost bývá častým problémem dopravních nehod a to hlavně z důvodu nedostatečného odstupu mezi vozidly, případně špatného odhadu brzdné dráhy. Brzdná dráha totiž narůstá exponenciálně, tudíž při dvojnásobné rychlosti se potřebná vzdálenost pro brzdění zvyšuje čtyřikrát. S vyšší rychlostí narůstá také ujetá vzdálenost, kterou řidič potřebuje, aby mohl na danou situaci zareagovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články