Jak vypadá převoz 67 metrů vysokého listu větrné turbíny? Dechberoucí záběry jsou nezapomenutelnou podívanou

Fotografie a videa z převozu obrovských věcí mohou občas působit jako počítačová grafika. V reálném životě je však potřeba takové věci dopravit klasickou cestou.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem P. Adams Schwertransporte
                   

Pokud jste někdy stěhovali velkou postel, skříň nebo jiný větší nábytek, jistě víte, že se nejednalo o nic jednoduchého. Takové situace se mohou zhoršit i kvůli nepříznivým podmínkám, jako je například 10. patro bez výtahu. Převoz a přesouvání velkých věcí zkrátka není nic jednoduchého. Nyní bylo potřeba převézt 67 metrů dlouhý list turbíny. Vzniklé záběry byly pořízeny z dronu a občas působí jako zdařilý Photoshop.

Přeprava dlouhého nákladu

Občas je potřeba převézt i velké věci a nejde to jinak než klasickou cestou po silnici. Je k tomu potřeba spousty asistence, volné cesty a také hodně lidí, kteří budou na celou situaci dohlížet. Jinak tomu nebylo ani v případě převozu 67metrového listu turbíny. Na kratší turbíny obvykle stačí běžné kamiony, jež mají upravené návěsy. V tomto případě se použil speciálně upravený návěs, k němuž měl jeden člověk ovladač. Na celou akci se museli všichni pečlivě připravit, aby nedošlo k chybě.

iZdroj fotografie: Se souhlasem P. Adams Schwertransporte

V případě, že je délka více než 50 metrů, je nutné použít jinou techniku. Dovozu se ujala lucemburská společnost P. Adams Schwertransporte, jež přepravovala obrovský list k turbíně větrné elektrárny. U této události bylo přítomno mnoho pracovníků, ale také zvědavých přihlížejících. Není divu, že manévry s takto dlouhým nákladem přilákaly hodně pozornosti. Taková situace totiž nenastane každý den.

Cesta byla složitá

Pokud by se jednalo o dovoz pouze na rovné cestě, jistě by to nebylo nijak složité. Při tomto převozu vedla cesta skrze město, úzké okresky, klikaté cesty a mnoho dalších nástrah. Právě to komplikovalo celou dopravu. V momentě, kdy je naložen dlouhý neohebný předmět, nelze jej pouze připevnit ke speciálnímu přívěsu a jet. Nejde ani tak o hmotnost, která není vysoká, ale spíše o délku.

iZdroj fotografie: Se souhlasem P. Adams Schwertransporte

List byl nakonec upevněn na speciální návěs s otočnou nástavbou. Ta držela náklad ve vzduchu a celý návěs byl zatížený, aby ho list nepřevrátil. Celou situaci řídil operátor s ovladačem v ruce. Dalo by se říct, že to vypadá podobně, jako když si muž hraje s obřím nákladem na vysílačku. Ovládat návěs i s nákladem chce jistě hodně umění. Operátor totiž musel naklánět a otáčet náklad tak, aby projeli městem a jinými klikatými uličkami. Na videu se můžete podívat na podobný transport velkého nákladu.

Máte jiný nápad, jak přepravit takto velký náklad?

Zdroj: TransInfo

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články