Při crash testech se začnou používat nové figuríny. Důvodem je nástup vozů SUV

                   

Crash testy jsou velmi důležitou věcí při posuzování bezpečnosti nových automobilů. Každý daný model je vystaven sérii několika testů, konkrétních nárazů, kde se následně měří a také hodnotí jeho bezpečnost. A to v rámci různých druhů nárazů a v rámci různých druhů ochran. U nás v Evropě jsou známé a uznávané testy s označením EuroNCAP, které jsou spojeny se známým hvězdičkovým ohodnocením. V USA je tomu trochu jinak, jelikož zde se spoléhá na testy IIHS, které zajišťuje tamní organizace.

Velký rozmach SUV

Vývoj na automobilovém trhu jde neustále kupředu, jak pokud jde o samotné technologie, tak i pokud jde o to, jaké vozy se aktuálně produkují a jaké se kupují. Jde o celkem velký rozmach vozidel SUV, které jsou karosářsky o poznání větší, než je tomu v případě modelů, jako je klasický hatchback, nebo sedan. Tomu následně odpovídají i možná rizika spojená s nehodou. Hlavně v případě bočního nárazu, kdy dojde k tomu, že do menšího sedanu nebo hatchbacku z boku narazí právě SUV, nebo typický americký velký pick-up.

Začnou být využívány nové figuríny

Během daných popsaných bočních nárazů dochází primárně k tomu, že jsou během nárazu nejvíce ohroženy hlavy pasažérů ve voze. A více potom hlavy lidí, kteří jsou menšího vzrůstu. Právě v návaznosti na to se americký IIHS rozhodla změnit figuríny, které budou využívány při crash testech.

Menší žena a také dítě

Aktuální figuríny používané při srash testech v podstatě odpovídají mužům průměrnému vzrůstu. Jak však bylo zmíněno, boční náraz způsobený vozem SUV nebo pick-upem nejvíce ohrozí osoby s menší postavou. Proto se testy začnou dělat i s figurínami tomu odpovídajícími. Tedy s ženou spíše menšího vzrůstu a také s dvanáctiletým dítětem. Obojí by mělo lépe ukázat to, jaká rizika v případě nehody skutečně hrozí a jak moc bude tato posádka ohrožena v případě, kdy skutečně dojde k vážné nehodě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva