Při výběru ojetiny s automatem pozor na známé problémy

                   

Vybrat si v bazaru, nebo na inzertních serverech ojeté auto, to se může jevit jako nadlidský úkol. Jako první je třeba vyfiltrovat zjevné podvodné inzeráty a pochybná auta, dále je třeba jasně odfiltrovat vozy, o které nemáme zájem a potom už můžeme porovnávat konkrétní modely, které by podle našeho názoru stály za možnou koupi.

Jelikož současný trend ukazuje na celkovou oblibu automatických převodovek, je celá řada lidí, kteří se rozhodnou právě tuto variantu zvolit. V takovém případě musí počítat jak s tím, že nabídka ojetin s automatem je v našich bazarech oproti manuálu menší. Dále musí počítat i s možnými problémy, které se automatu týkají jak z obecného hlediska, tak v souvislosti s tím, že u některých vozů může být automatická převodovka rizikem.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vývoj jde neustále dopředu

Na to pamatujte. Pokud jste v poslední době seděli v moderním, novém voze s automatickou převodovkou, mějte na paměti, že u starších aut z bazarů nemusí být její funkčnost tak dokonalá. A to jak pokud jde o plynulost jízdy, pokud jde o správné řazení, nebo pokud jde například o spotřebu paliva. Vývoj jde neustále kupředu i v segmentu automatů a ty starší se s těmi novějšími doslova nedají srovnat. Zkušební jízda je v takovém případě jasnou nutností.

Také nelze zapomínat na to, že u starších aut mohly první automaty trpět i možnou technickou nedokonalostí, s čímž souvisí také jejich možná a častá poruchovost. Nejenom, že může dojít k tomu, že vás auto doslova někde nechá, ale také je třeba počítat s náročnými a samozřejmě i drahými opravami. I to je dobré mít na paměti.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pozor také na rizikové vozy

Obecné rady máme za sebou. Pokud se rozhodnete toto risknout a ojeté auto s automatem budete poptávat i nadále, je dobré mít na paměti i to, že riziko budoucích problémů snížíte i volbou správného vozu. Jsou auta s automatem, kde se automatická převodovka až tak nepovedla a kde mohou v budoucnu hrozit problémy. Hlavně potom s přibývajícími lety a s vyšším nájezdem. O jaké vozy se jedná a na které je vhodné dát si určitý pozor?

Audi – Multitronic

Převodovka Multitronic v modelech Audi, například ve variantách Audi A6 nebo Audi A4 se na první pohled jevila jako celkem zajímavé řešení, které mělo přinášet řadu výhod. Ty rozhodně této převodovce upřít nelze. Nutno ale dodat to, že s přibývajícími nájezdy se mohou objevovat četné problémy. Mnohdy se mluví o tom, že nájezd atakující 250 tisíc najetých kilometrů je pro tento typ převodovky hraniční a v tomto bodě začíná končit její životnost.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Mercedes – 722,6

Poměrně zajímavý pětistupňový automat, který byl uveden již na konci devadesátých let a který byl samozřejmě postupně vylepšován a inovován, aby si zachoval svou perfektní funkčnost a také spolehlivost. Obecně se dá říci, že pětistupňová automatická převodovka s označením 722,6 není až tak špatná, pokud je použita ve správném voze. Na trhu s ojetinami možná narazíte na Mercedesy s tímto automatem a výkonným motorem. Této kombinaci se doporučujeme vyhnout. Naopak u slabších motorizací by problémy být neměly.

BMW – ZF 8HP

Vybrat si v bazaru takzvaného Bavoráka, to je stále velký sen řady lidí. A může to být dobrá volba, jelikož vozy BMW jsou známé svou precizností, kvalitou a spolehlivostí. Občas se ale něco povést nemusí a to je i případ převodovky s označením ZF 8HP. Kromě vozů BMW ji najdeme třeba také v Jaguárech, ale i ve vozech Maserati, nebo v modelech Range Rover. Tato převodovka byla speciálně vyvinuta pro vozy s vysokým výkonem, kterým nabídne prvotřídní vlastnosti. A ani její technické provedení a její životnost není špatná. Tedy za předpokladu, že je pravidelně servisována. Pokud máte vyhlédnutou ojetinu s dobře vedenou servisní knížkou, kde jsou záznamy i o pravidelné výměně oleje, jděte do toho. V opačném případě si nemůžete být jisti a špatná péče předchozího majitele může být u této převodovky rizikem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články