Přichází nová generace radarů, která detekuje používání mobilních telefonů během řízení

O tom, že takový radar umístěný v obci vám dokáže změřit rychlost a podat o tom zprávu příslušným orgánům už nejspíš víte, dokáží však mnohem víc.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Možná už se vám také stalo, že vám domů přišla v obálce pokuta za překročení rychlosti na území obce, když vás změřil systém měření rychlosti. V dnešní době je ve všech oborech tendence automatizace kontroly provozu na silnicích, a proto státy a orgány, které hlídají provoz na komunikacích platí vývojářům za vynalézání softwarů, které tohle zvládnou.

Platná dálniční známka

O tomto fenoménu se u nás mluví až v poslední době v souvislostí s digitální dálniční známkou, která je registrována na SPZ vašeho vozu. Ne všichni však ví, že se v Česku používali už dříve kamery, které dokázali na dálku ověřit platnost vaší papírové dálniční známky. Ty však kvůli jejich ceně nebyly používány plošně, tak jako by měli být nyní.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Radary mají různé podoby a vidí stále více

Jízda na červenou

Za posledních několik se rozmohl světový fenomén v oblasti kontroly provozu na komunikacích, a tím jsou kamery hlídající dodržování stání na semaforu. Mají za úkol hlídat vozidla, která stojí v křižovatce „na červenou“, a pokud se některé z nich rozjede dříve, než by mělo, upozorní systém příslušné orgány a ty tak mohou okamžitě jednat.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Kontrolování průjezdu na červenou

Používání mobilních telefonů

Přibližně před třemi lety se v Austrálii začali používat radary na kontrolu řidičů, kteří by za jízdy drželi v ruce některé elektronické zařízení, jako například mobilní telefon. Tento trend se do Evropy teprve pomalu dostává a ve většině případů je stále pouze ve zkušebním provozu. Řidiči by ovšem měli zpozornět, jelikož používání telefonu za jízdy je stále přísněji pokutováno.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Telefon byste měli mít po celou dobu jízdy v držáku a neovládat jej

Vjezd do zakázané oblasti

Tento systém je téměř samozřejmostí v zemích jako je Itálie, které mají města plná památkových zón, do nichž je přísně zakázán vjezd mimo vozidla záchranných sborů nebo MHD. U některých městských částí, do nichž je zakázán vjezd buď to neustále nebo v určitých hodinách jsou nainstalovány kamery, které uvědomí patřičný úřad o vjezdu vozidla, které nemá povolení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články