Jak správně připravit své auto na podzim? Je to nutnost u většiny značek a modelů. Některé úkony možná překvapí

Správná příprava automobilů na podzim a zimu je důležitější, než byste si mohli myslet. Kromě přezutí pneumatik je důležité provést také další potřebné úkony.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak už to tak bývá, léto se přehouplo obrovskou rychlostí a nastává podzim. V tuto chvíli je však dobré provést několik úkonů na automobilu, a tím ho dobře připravit na toto sychravé a někdy dokonce i velmi chladné období. Při správném postupu a kontrolách se tak vyhnete zbytečným nepříjemnostem, které vás mohou překvapit přímo v provozu.

Dbejte na přezutí pneumatik

Jak jistě každý motorista ví, v České republice ukládá zákon použití zimních pneumatik od 1. listopadu do konce března. S podzimem je tedy spojena i tato běžná činnost, při níž řada řidičů musí sáhnout hluboko do kapsy. Někteří si kola pravidelně přezouvají sami ve své garáži, jiní zase rádi využijí služeb pneuservisu, který vše vyřeší za ně. Minimální povolený vzorek zimních pneumatik je totiž 4 mm. Pokud je hloubka dezénu menší, je nutné koupit nové.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontrola stavu vzduchového filtru

Vzduchový filtr v kabině je často opomíjená, avšak velmi důležitá věc. Právě na ní totiž závisí kvalita dodávaného vzduchu, který následně všichni cestující dýchají. Pokud vám tedy záleží na jeho kvalitě záleží, určitě jej vyčistěte. V případě, že bude příliš zanesený, budou se mnohem více mlžit okna. Jeho vyčištěním nebo výměnou tak nejen zlepšíte kvalitu dýchaného vzduchu, ale jako bonus se okna vašeho automobilu nebudou tak moc mlžit během cesty, což určitě ocení všichni řidiči.

Překontrolujte stav stěračů

Podzimní období je známé svou vlhkostí a častými dešti. Pro maximálně dobrý výhled z vozidla a s tím související bezpečnost je proto důležité preventivně zkontrolovat stav stěračů. Může se totiž stát, že jejich gumičky budou příliš opotřebované nebo jen nebudou dobře dosedat. V tomto případě stěrače budou vodu pouze rozmazávat, a nikoliv stírat. Na podzimní a zimní období je navíc vhodné na sklo aplikovat přípravek známý jako tekutý stěrač, který pomáhá odvádět vodu a šetří tak práci stěračům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontrola osvětlení

Podzim je známý především tím, že se dny zkracují a noci prodlužují. Z toho logicky vyplývá, že je větší šance na provoz po tmě. V tomto případě je důležité preventivně zkontrolovat, jestli vám na vozidle svítí všechna světla. Pokud ne, je ideální doba na výměnu žárovky, kterou byste měli mít po ruce.

Kapalina do ostřikovačů a vybavení na zimu

Při podzimní údržbě je nutné myslet tak trochu dopředu. Protože se v zimě nemůže používat letní kapalina do ostřikovačů, je vhodné ji spotřebovat a místo ní doplnit zimní nemrznoucí směs. Pokud by vám v nádobce zůstala letní kapalina a začalo by venku pořádně mrznout, hrozilo by její zamrznutí a vlivem roztažení následné poškození nádobky na tuto tekutinu. Zároveň je potřeba myslet i na doplnění potřebného vybavení, jako je například škrabka na sklo, smetáček, čistící ubrousky a další.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontrola stavu baterie

Známým faktem je, že akumulátory vozidel prochází během chladných dnů velmi těžkou zkouškou. K roztočení ztuhlých částí motoru je potřeba větší síla, kterou musí dodat právě baterie vozidla. Před podzimem je proto nutné zkontrolovat stav jejího nabití a pro jistotu ji v případě potřeby dobít. Vyhnete se tak zbytečným problémům s ranním startováním, které je u méně nabitých baterií zvláště při chladném počasí naprosto běžné.

Dodržujete všechny zmiňované body při podzimní údržbě?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články