Nejčastější příznaky ucpaného palivového filtru u aut v Česku. Nastal čas na jeho výměnu před úplným koncem

Palivový filtr je důležitou částí každého automobilu. Jeho správná funkce přímo ovlivňuje chod motoru a jeho částí. Naučte se rozpoznat, kdy je potřeba jej vyměnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Palivový filtr je nedílnou součástí ústrojí každého automobilu. Jeho funkcí je zabránit nečistotám ve vstupu do motoru. Pokud se totiž taková nečistota, jako je např. sediment nebo rez, do motoru dostane, nevěstí to nikdy nic dobrého. Může pak docházet k celé řadě problémů, jako je poškození palivového čerpadla a vstřiků, nebo také snížení výkonu motoru a zvýšení spotřeby.

Prodlužte životnost vašeho vozu

Palivový filtr tak tedy musíte pravidelně měnit. Pro výměnu je uváděna zpravidla hodnota  60 000 km. Osobně jej ale měním při každé výměně oleje, tedy cca po 30 000 km. Nejedná se o nijak nákladnou položku a váš automobil to jistě ocení. Pokud si nejste jisti, pročtěte si uživatelskou příručku, nebo zkuste pohledat na internetu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se auto chová, když je palivový filtr těsně před smrtí

  1. Slabý výkon motoru – způsobeno ucpáním filtru díky snížené propustnosti paliva přes filtrační vložku. Do motoru pak nejde dostatek paliva pro plynulý provoz a autu se sníží výkon, nebo např.  při jízdě začne cukat a poskakovat. Nejvíce se tento problém vyskytuje při jízdě do kopce, nebo při prudkém zrychlení.
  2. Zvýšená spotřeba – způsobeno tím, že se auto dusí a pro vytvoření požadovaného výkonu pak spotřebuje daleko více paliva
  3. Poškození palivového čerpadla – nekvalitní palivo způsobuje nadměrné opotřebení čerpadla, což má pak za následek jeho poškození. Výměna celého čerpadla pak bývá nákladná, a proto je tomuto problému vždy lepší předejít pravidelnou výměnou palivového filtru.
  4. Automobil špatně startuje – přicpaný filtr může mít za následek špatné startování způsobeno nedostatkem paliva v motoru, nebo v krajním případě dokonce i neschopností automobilu nastartovat

Špatný palivový filtr vám může prozradit i zvuk auta

Auto s ucpaným filtrem může vydávat celou řadu zvláštních zvuků, které mohou majitele zarazit. Zvuk sice nevydává filtr jako takový, jeho špatná funkčnost ale ovlivňuje ostatní části automobilu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi nejběžnější a nejsnadněji identifikovatelné zvuky pak patří střílení od motoru (vynechávání), nebo zvuky připomínající prskání a kašlání motoru.

Jak zkontrolovat palivový filtr

Existují dvě možnosti, při kterých záleží na konkrétním typu automobilu, který vlastníte. Některá auta totiž mají filtr přímo v motorovém prostoru. K němu je snazší se dostat a provést kontrolu a následnou výměnu. Jiná auta mají palivový filtr přímo u nádrže a je k nim horší přístup bez patřičného vybavení. V tomto případě pak snazší přenechat takovou práci odborníkům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Palivový filtr bývá zpravidla levný, a proto doporučuji ho pravidelně měnit. Dokážete tak zabránit spoustě problémů s tím souvisejících. Pokud pak ještě budete tankovat kvalitní paliva, nebo třeba používat i aditiva, bude vaše auto vždy ve skvělé kondici.

Zdroj: CarMechanics, STK, HowToCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění