Problémy moderních světel: Oslepení ostatních je na denním pořádku

                   

Vývoj automobilů jde kupředu i v oblasti světlometů. Přicházejí stále nové a nové technologie, které však nemusí přinést požadovaný kladný efekt. Tedy pokud se na ně podíváme i z jiného pohledu než z pohledu řidiče auta, který si je nemůže vynachválit. Zapomínat nelze na to, že na silnicích není sám. A tak jakmile se setmí, může být takový řidič postrachem ostatních účastníků silničního provozu.

Stále nové technologie

Doba, kdy byla v autě použita víceméně klasická žárovka je dávno pryč. Vývoj v oblasti světlometů jde neustále kupředu a automobilky se předhánějí v tom, jakou technologii vyvinou a použijí. A tak se setkáváme s řešením, kde se mluví o LED technologii, o halogenových světlech, o xenonech, ale i o světlech laserových. Tento vývoj velmi oceňují majitelé takových vozidel, protože osvětlení vozovky v noci je podstatně lepší, než k tomu bylo kdy dříve. Jsou však jediní, kdo si dané řešení chválí.

Problém s oslepením ostatních řidičů

O co více a o co lépe nové světlomety svítí, o to více mohou být oslepeni ostatní účastníci silničního provozu. Jistě během své jízdy také potkáte řadu moderních vozidel, které doslova září a u kterých často nevíte, zda jde o zapnutá dálková světla, nebo některou z inovativních technologií.

K tomu přidejme fakt, že trendem současné doby jsou vozy SUV, které mají světla přece jenom o něco výše, než je tomu v případě klasických karosářských verzí typu sedan nebo hatchback. Výsledkem je situace, kdy jsou oslňující světlomety přímo ve výšce hlavy řidiče v protijedoucím autě. Oslnění a oslepení je nevyhnutelné.

Oslňovány jsou 2/3 řidičů

Že nejde jenom o subjektivní problém několika řidičů potvrzuje i královský automobilový klub RAC Velké Británie, který v loňském roce publikoval zajímavou studii. Z ní jasny vyplývá, že je na svých cestách oslňována většina řidičů. Konkrétně to jsou 2/3 účastníků silničního provozu.

Nejenom moderní světla

Oslňování na silnici je dlouhodobý problém, který však nemají na svědomí jenom majitelé nejnovějších a technologiemi prošpikovaných aut. Problémem jsou také lidé, kteří nezvládají správně přepínat dálková světla, nebo lidé kteří své světlomety nemají seřízeny. Dohromady tito jedinci začnou tvořit už celkem početnou skupinu účastníků silničního provozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články