Proč motor žere nadměrné množství oleje a co je důležité v tu chvíli bezodkladně udělat

Přestože se opotřebování motoru nedá zastavit, dá se alespoň minimalizovat. Ze všeho nejdůležitější je kvalitní a pravidelná údržba.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina řidičů nemá moc velkou radost, když zjistí, že motor jejich automobilu spaluje olej. Poznají to buď podle tmavšího a hustšího kouře z výfuku, nebo jednoduše podle toho, že se prostě olej z motoru ztrácí a oni ho musí pravidelně dolévat. Při tomto zjištění si hned každý vybaví drahou opravu, kterou bude muset jeho vozidlo podstoupit. Při správné údržbě a výměnách oleje se však dá tato oprava posunout na maximální možnou hodnotu najetých kilometrů.

Olej se ztrácí v důsledku opotřebovaných pístních kroužků

Hlavním důvodem, proč motor takzvaně žere olej, je opotřebení jeho částí vlivem provozu. Jedná se zejména o běžné ochození pístních kroužků, které pak nezvládají dostatečně stírat olej z válce. Dochází k jeho průniku do spalovacího prostoru, kde shoří a putuje dále do výfukového systému. K tomuto jevu dochází nejčastěji u automobilů, které mají ujetý velký počet kilometrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležitá je i kontrola těsnění

Olej se může také ztrácet i z jiných důvodů. Je tedy nutné překontrolovat i jiná místa, odkud by mohl unikat, jako například těsnění. To může časem popraskat a třeba i v malém množství olej propouštět. V takovém případě by se však nacházel vyteklý na motoru, pod automobilem nebo na některém krytu pod pohonnou jednotkou.

Jak co nejvíce zmírnit opotřebení motoru

Přestože nejde opotřebování motoru zastavit, dá se alespoň minimalizovat. Základem je pravidelná údržba a dodržování servisních intervalů výměny oleje, protože právě ten má největší vliv na opotřebení motoru. Pokud je tedy olej měněn podle manuálu a je kvalitní, motor se opotřebovává mnohem méně než v případě, že se do něj leje nekvalitní olej a ještě se přetahují pravidelné výměny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vhodný typ oleje naleznete v příručce vozu

Tu správnou značku a typ oleje udává pro každý automobil jeho výrobce. Najdete ho tedy buď v příručce vozu, nebo někde na internetových stránkách či fórech. Pro každý vůz totiž může být olej s trochu jinými vlastnostmi. Rozdílná může být například horní nebo spodní teplota, za které má nejlepší možné mazací schopnosti.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články