Proč byste si nikdy za jízdy neměli pokládat nohy na palubní desku auta

                   

Před dvěma lety seděla Audra Tatumová z Walker County v Georgii v USA na předním sedadle vozu, zatímco její manžel řídil. Jak to mívala ve zvyku, překřížila si nohy a jednu z nich si položila na palubní desku, a to i přes varování svého manžela, který ji upozorňoval, že se takto může ošklivě zranit. Nezapnula si ani bezpečnostní pás. Zničehonic se před nimi vynořilo auto a Tatumová a její manžel do něj nabourali, předek auta se zabořila do boku druhého vozu.

Vzhledem k tomu, že se spustily airbagy, vrazila si paní Tatumová svou nohu do obličeje, a tím si přerazila nos. „V podstatě jsem si rozlámala celou pravou polovinu těla, jenom kvůli své hlouposti,“ přiznala Tatumová pro CBS News. Musela podstoupit několik operací a projít si mnoha týdny fyzioterapie. Přesto při chůzi stále kulhá.  Lékaři prohlásili, že kdyby měla nohu na podlaze, vůbec by nebylo nutné, aby byla po nehodě hospitalizovaná. A Tatumová se nyní snaží zvýšit povědomí o tom, co se jí stalo, a varovat ostatní, před sezením v autě s nohama na palubní desce.

„Pořád říkám všem, že takhle žít určitě nechtějí,“ řekla. „Nechceš každý den bolest a utrpení.“ Za to, že se pohodlně usadíte, je to obrovská cena. „Tato hrozná nehoda ukazuje, jak je důležité mít obě nohy na podlaze auta a mít po celou dobu jízdy zapnutý bezpečnostní pás“, řekl mluvčí organizace pro bezpečnost provozu (takový americký BESIP) Brake. „Každý den toho lituji“ řekla Tatumová novinářům Channel9. „Každou hodinu každý den, protože pokaždé, když došlápnu na svou pravou nohu, cítím to … Prostě takhle neseďte. Pokud to uděláte, koledujete si o to, co se stalo mně. “

Jakým způsobem dokáže spuštěný airbag poškodit nohy, ukázali protagonisté populárního pořadu Bořiči mýtů v jedné z epizod. Airbag působí doslova devastující silou a figuríně v podstatě vyrval holeň z kolenního kloubu. Pokud si tedy chcete na sedadle spolujezdce natáhnout nohy, alespoň si vypněte aktivaci airbagu. Na druhou stranu, snad ani není nutné dodávat, že nejlepší je udělat pro své bezpečí co nejvíce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články