Proč jsou doopravdy auta s manuální převodovkou a řadicí pákou minulostí?

Stále častěji jsou na cestách vidět automobily s automatickou převodovou oproti té manuální. Automatická převodovka je komfortnější, ekonomičtější a efektivnější.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Vozidla s manuální převodovkou se stávají minulostí. Přecházíme do éry systémů automatické převodovky a elektrických automobilů. Technologie elektromobilů posouvá automobilový průmysl do nových výšin. S rostoucí popularitou automatických převodovek ve vozech se však ty manuální stávají vzácnými. Dnes je většina vozidel, těžkých vozidel nebo luxusních sedanů vybavena elektrickým přenosovým systémem a manuální převodovka tak u nich nemá místo.

Počet automobilů s automatickou převodovkou stále roste

Vozidla s manuální převodovkou jsou méně používaná díky začínající automatické technologii. Systém automatické převodovky je ekonomičtější a efektivnější než tradiční systém manuální převodovky. Podle odhadů vozidla s manuální převodovkou zmizí do 4-5 let. Poměr nových úsporných vozů ve srovnání s konvenčními vykazuje značný rozdíl. Moderní technologie nepochybně překonávají stará vozidla.

iZdroj fotografie: Freepik

Nyní je éra supersportů a roste poptávka po lepší akceleraci, hospodárnosti a zážitcích z jízdy. Někteří výrobci automobilů, zejména Audi, BMW, Honda a mnoho dalších již vstoupili do hry s automatickou převodovkou. Automobilová technologie se za poslední desetiletí zlepšila. Z toho důvodu se nyní vozy s řadicí pákou stávají na trhu vzácnými.

I přes lepší spotřebu paliva a vyšší točivý moment nabízejí automatická vozidla neuvěřitelný zážitek z jízdy. Značná část populace si vybírá své automobily také kvůli třídě a luxusu. Proces řazení u automatických převodovek je snadný a rychlý. Svět se přesouvá k elektrickým automobilům s automatickou převodovkou.

Kontrola před nákupem

Při nákupu ojetého vozu je důležitá kontrola před nákupem (PPI). Pokud nemáte zkušenosti s motorovými vozidly a jejich mechanismy, nebude zkušební jízda a prohlídka stačit k určení, zda auto nemá nějakou skrytou vadu. Před nákupem vozidla je tedy nejlepší jmenovat kvalifikovaného mechanika, který dokáže posoudit jeho opravdový stav. PPI je jediná věc, které byste měli důvěřovat při koupi ojetého vozu.

iZdroj fotografie: Freepik

Kde získat PPI a kolik stojí

Kontrolu může provést jakýkoli odborný automechanik. Existuje také mnoho specializovaných služeb, které fungují po celé zemi. PPI také provádí mnoho autoservisů a prodejců automobilů. Kupující musí nést náklady na kontrolu vozidla. Standardní PPI, včetně podrobné kontroly mechanických a bezpečnostních prvků, stojí 2500 až 5000 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články