Proč jsou pneumatiky zrovna černé? Má to několik praktických důvodů

Motorová vozidla mají široký výběr barev. Proč jsou ale pneumatiky jen černé? Je to běžný jev, nad kterým ani nepřemýšlíte. Všechny pneumatiky pro osobní auta jsou obecně černé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V roce 1895 byly poprvé vynalezeny gumové pneumatiky pro osobní automobily. Ale byly bílé, protože přirozenou barvou gumy je mléčně bílá. Gumové a plastové výrobky můžete vyrobit v jakékoliv barvě, protože stačí přidat jen správné barvivo nebo chemický pigment během výroby. Proč tedy nejsou k vidění barevné pneumatiky?

Pneumatiky jsou černé z praktických důvodů

Barevné pneumatiky jsou sice vzácné, ale můžete je také sehnat. Nejsou vhodné pro každodenní řízení, proto je dobrý důvod pro to, že jsou většinou černé. Saze jsou chemická sloučenina, která se používá právě při barvení pneumatik. Je to chemikálie, která se smíchá s jinými polymery. Prodlužuje životnost kol a chrání je před korozí, a navíc umí saze také absorbovat UV záření, které se přeměňuje na teplo.

Jak má vypadat pneu i

Plochy běhounu a pásu u pneumatiky se zahřívají během každé jízdy a saze teplo rychleji absorbují a vrací je zpět na silnici. Tyto oblasti jsou tak chráněné. Výsledkem je, že kola nabídnou spolehlivější jízdu, protože tento prvek je dělá odolnějšími oproti těm bez sazí. Černá barva dobře teplo absorbuje, a to je další důvod, proč se guma začala barvit. Nejen saze, ale i samotná barva absorbuje dobře sluneční světlo.

Černé pneumatiky se méně opotřebovávají a mají delší životnost

Automobil s kvalitními pneumatikami nabídne lepší ovladatelnost, přesné brzdění, vynikající akceleraci a také pohodlný jízdní komfort. Černá kola tak mají riziko minimálního poškození a mají delší životnost, což z nich dělá ideální volbu pro všechny druhy osobních automobilů. Jejich údržba je navíc snadná, a tak má černá barva na pneumatikách hlavně praktické využití.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Možná vám přijde černá barva nudná. Pokud vám vadí, můžete kola vylepšit natřením ráfků nebo krytů kol. Tím dodáte šmrnc nejen samotným pneumatikám, ale celému autu. Bílé pneumatiky se vyrábějí pomocí oxidu zinečnatého nebo titaničitého, mají ale krátkou životnost a tendence se snadno ušpinit.

Postupem času ztmavnou, pokud je necháte na místě, kde je vysoké množství síry ve vzduchu. U některých modelů aut ale můžete vidět bílé pneumatiky, všimnout si jich můžete u luxusních automobilů. Pneumatiky mají za úkol zvyšovat výkon a funkčnost daného vozidlo. Rozhodně nepatří ke komponentům, které mají zvyšovat jeho atraktivitu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články