Proč se říká plynový pedál a fráze „přidej plyn“, když auto jezdí na benzín nebo naftu? Zeptali jsme se a zjistili, kde se stala chyba

Jak se do slovníku českých motoristů vkradly výrazy, jako přidej plyn, šlápni na plyn nebo plynový pedál možná není až tak velká záhada, jak by se mohlo zdát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Automobilisté v Česku ještě stále dávají přednost zábavnějším manuálním převodovkám před automatickými, i když jejich výhodu při delších trasách ocení i zarytí odpůrci. A se slovními termíny spojka, brzda, plyn se seznamují už nováčci v autoškolách. Označení brzdového a spojkového pedálu si logicky lze logicky odvodit, u plynového to tak průzračně jasné není. Proč se říká plynový pedál, když auto jezdí na benzín nebo naftu?

Přidej plyn

Když začneme pátrat, odkud se vzal pokyn „přidej plyn“, musíme až do osmnáctého století parních strojů. Médiem, které pohánělo písty, byla pára. V dobách skotského vynálezce Jamese Watta, který sestavil v roce 1769 pracovní vahadlový parní stroj, byla pára považována za plyn. Dvoudobý motor s elektrickým zapalováním, který v roce 1799 představil francouzský inženýr Phelippe Lebon, také spaloval plyn, přesněji svítiplyn.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Motor na svítiplyn měl i automobil francouzko-belgického vynálezce Étienna Lenoira, který ujel v roce 1863 zhruba osmnáctikilometrovou trasu údajně za tři hodiny. Aut se stlačeným plynem v nádrži vyrobil 400 kusů. Pak plány prodal německému konstruktérovi Nikolausi Ottovi, který dvoutakt vylepšoval a později vyrobil první čtyřtaktní spalovací motor. Třeba právě proto šlapeme na plynový pedál nebo prostě ovládáme plyn v autech doteď.

Ztraceno v překladu

Bez ohledu na historická fakta se ale nabízí mnohem prostší vysvětlení. Výraz se jen ztratil v překladu. Označení plynový pedál pravděpodobně přišlo do češtiny z americké angličtiny. V té se mu říká gas pedal. Slovo gas opravdu v překladu znamená plyn, ale v tomto případě jde o zkratku slova gasoline. To je v zemích mluvících americkou angličtinou benzín, třeba Britové mu říkají petrol. Takže gas pedal není plynový pedál, nýbrž benzínový pedál.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Automobilový odborníci mají jasno. „Technicky správné označení pedálu vpravo je akcelerátor,“ říká mechanik Radek Jelínek a připouští, že označení plynový pedál je zažitý mnohem častěji používaný výraz. „Samozřejmě, že sešlápnutím plynového pedálu, do auta žádný plyn nedávkujete,“ dodal. U vozů na LPG nebo CNG, kterých ale v tuzemsku moc nejezdí, označení plynový pedál nemusí působit nepatřičně.

Zdroj: CarWow, Radek Jelínek – mechanik

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva