Proč je dobré přezout na zimní pneumatiky dříve, než to vyžaduje zákon? Důvodů je hned několik

Přezouvání pneumatik je každoroční rutinou, kterou však značná část řidičů odkládá na poslední chvíli. Počasí je však může nemile překvapit a problém je na světě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V České republice je zákonem stanovená doba používání zimních pneumatik od 1. listopadu do 31. března. Tato povinnost však platí pouze, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, letu nebo námrazy. Druhou podmínkou je právě předpoklad, že se bude některá z výše uvedených možností objevovat. Většina řidičů pak nechává přezouvání pneumatik na poslední chvíli, což je hned z několika důvodů špatně. Zimní počasí se může objevit znenadání, a když ráno vstanete, a bude sníh, námraza nebo led, bude už bohužel pozdě.

Kdy je ten nejlepší čas na přezutí

Řidiči se u nás rozdělují do několika skupin. Někteří si přezouvají pneumatiky sami, jiní si za tuto práci zaplatí v servisu. Tak či tak je stále více lidí, kteří čekají s přezutím až na první sníh, což je rozhodně špatně. Ve většině těchto případů pak řidiči na toto počasí narazí v tu nejméně vhodnou chvíli a jsou nuceni vyjet za sněhu, námrazy nebo ledu na letních pneumatikách. Taková jízda je mimo jiné velmi nebezpečná, protože jízdní vlastnosti letních pneumatik nejsou na namrzlém povrchu ani zdaleka tak dobré, jako je tomu u zimních gum.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při jízdě s letními pneumatikami hrozí pokuta

V takovém případě navíc také riskujete vysokou pokutu. Je tedy mnohem lepší myslet na přezutí dříve, než bude pozdě. Výrobci pneumatik obecně udávají hraniční teploty, kdy je dobré gumy vyměnit. Většinou se jedná o teplotu kolem 6 až 7 °C (a nižší), kdy získávají právě zimní gumy výhodu. Termín přezutí tak může záviset přímo na počasí v daném období.

Na poslední chvíli pneuservisy nestíhají

Přes to všechno je dobré si přezutí naplánovat už během října, protože vás pak nic nepřekvapí. Řidiči, kteří využívají služeb pneuservisu, navíc nebudou mít při dřívější výměně problémy s čekáním. Koncem října se totiž zpravidla všechny servisy naplní, a zákazníci chtějí všichni co nejdříve přezout, protože zákon stanovuje zimní pneumatiky od 1. listopadu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud však na tuto každoroční rutinu budete myslet už dříve, můžete se pohodlně a bez problémů objednat a tuto službu si domluvit na přesný termín. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím při případném zpoždění pneuservisu.

I hezké počasí umí překvapit

Řidiči, kteří nechávají přezutí až na první mrazivé nebo zasněžené dny, mohou být velmi nemile překvapeni. Přestože se kolikrát zdá, že je venku hezky, do rána může být všechno jinak. Teploty se přes den mohou vyšplhat i k 10 °C, ale v noci se ochladí k nule nebo pod ni, a problém je na světě. Pokud pak vstáváte brzo ráno do práce, je už na výměnu pozdě. Je proto lepší se přezutí věnovat dříve a neriskovat velmi nepříjemné ranní překvapení v podobě sněhu, ledu nebo námrazy.

Kdy přezouváte na zimní pneumatiky vy?

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub