Proč se u nás jezdí na pravé straně vozovky a jinde ve světě nalevo? Historie odkrývá pravé důvody

V některých zemích jezdí lidé po cestě vpravo, a v jiných zase vlevo. V tomto článku se dozvíte, o které země se jedná a proč tomu tak je.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Po celém světě se lidé řídí pouze dvěma různými provozními postupy. Celkem 165 zemí využívá pro jízdu levou stranu silnice neboli levostranný provoz (LHT), a zbývajících 75 zemí využívá pravou stranu silnice (RHT). Automobily, které jezdí v zemích s levostranným provozem mají volant na pravé straně, a ty, co jezdí na silnicích s pravostranným provozem, mají volant zase na straně levé.

Provoz v určitých zemích

Japonsko, Spojené království, Nový Zéland, Irsko, Indie a mnoho dalších zemí se řídí pravidlem LHT, zatímco většina Evropských zemí a Spojené státy se řídí pravidlem RHT. Každý z nás si určitě někdy říkal, proč je svět takto rozdělený a proč se nejezdí všude stejně. Řízení pravou rukou může být důsledkem toho, že drtivá většina lidí jsou praváci. Mnoho zemí, které praktikují řízení na pravé straně, jsou bývalé britské kolonie, kde se pravá strana používala k jízdě s koňskými povozy nebo vozidly.

iZdroj fotografie: Unsplash

Historie provozů

Říká se, že chrabří bojovníci s meči a rytíři používali na cestách v Anglii levou stranu, aby mohli snadněji tasit meč blížícímu se nepříteli. Další teorie zase říkají, že pravidlo vycházelo z postupů zapřáhnutí koní, což bylo prováděno zleva. Držíc otěže v pravé ruce pak bylo jednodušší jezdit na koni po levé straně silnice.

Historické důkazy naznačují, že řízení vlevo bylo většinou výsledkem opozice vůči britské vládě. Velký francouzský císař Napoleon Bonaparte po jejich dobytí vynutil řízení levou rukou v několika evropských zemích. Velká Británie byla jeho politickým soupeřem. Dávalo tedy smysl, že se jimi neřídili. Spojené státy následovaly napoleonské pravidlo řízení ve snaze popřít své britské kořeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč se Japonsko řídí pravidly řízení na pravé straně? Británie prosadila pravidlo řízení na pravé straně ve všech svých koloniích a většina z nich to nezměnila ani po skončení kolonialismu. Z tohoto důvodu používá většina zemí afrického a indického subkontinentu řízení po pravé ruce. Japonsko však nikdy nebylo pod britskou nadvládou ani součástí britské kolonie. Pravostranné řízení si ve skutečnosti vybrali kvůli obchodu s Británií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45