Prodej auta na náhradní díly krok za krokem

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Občas může nastat situace, kdy své auto nabouráte tak, že již není schopné další jízdy ani po opravě. Nebo by byla oprava tak moc drahá, že se vám to zkrátka nevyplatí. Nezoufejte, je tady další možnost, jak o peníze zcela nepřijít a to taková, že své auto prodáte na náhradní díly. Jak na to si řekneme právě teď, krok za krokem .

Někomu dalšímu se díly z vašeho vozu mohou skvěle hodit a dokonce vám za ně zaplatí. Má to ale pár zádrhelů. Jakých?

Jak je to s odhlášením vozidla?

Jestliže se rozhodnete prodat své auto na náhradní díly, nebudete ho moci nechat odhlásit z registru vozidel. Nezískáte totiž doklad o ekologické likvidaci automobilu, který potřebujete právě k onomu odhlášení.

Co z toho pro vás plyne?

Pokud nezískáte doklad o ekologické likvidaci, vozidlo zůstane i nadále vedeno v registru a pro vlastníka z toho budou plynout další povinnosti (například platit povinné ručení). V takovém případě se hravě může stát, že povinné ručení budete platit už navěky.

Jak z toho ven?

Legální cesta, jak si nechat auto na náhradní díly bohužel neexistuje. Existuje ale pár triků, kterými lze zákon obejít. Případné následky půjdou ale vždycky za vámi.

  • Uložení registrační značky do depozitu: Prvním způsobem, jak obejít ekologickou likvidace, je uložení registrační značky do depozitu. Jde o způsob dočasného vyřazení automobilu z provozu, které není časově omezené. Budete potřebovat jen doklad totožnosti, technický průkaz a registrační značky. Správní poplatek pro uložení značek do depozitu je 200 Kč.

Dočasné vyřazení vozu z provozu trvá 12 měsíců. Poté je majitel vozu povinen úřadu sdělit adresu umístění a účel využití vozidla. Tím se depozit prodlužuje na dobu neurčitou.

  • Vývoz automobilu do zahraničí: Dalším způsobem je odhlášení vozu na vývoz do zahraničí. Nejprve musí automobil projít evidenční kontrolou na STK, která stojí asi 500 Kč a nesmí být starší než 30 dní. Pro samotné provedení odhlášky na úřadě potřebujete průkaz totožnosti, technický průkaz, registrační značky a Žádost o vydání tabulky s registrační značkou na vývoz. Na formulář musíte uvést zahraniční osobu, v jejíž prospěch auto vyvážíte (může být i fiktivní, neboť úřad si její totožnost nedokáže ověřit).

Úřad vydá vývozní registrační značky a nové osvědčení o registraci vozidla, které bude evidováno na zahraniční osobu. Tyto značky mají platnost 3 měsíce.

Prodej náhradních dílů

Auto se vám podařilo úspěšně “ekologicky zlikvidovat” a nyní je čas pustit se do prodeje náhradních dílů. Nejlepším způsobem je jednotlivé díly nafotit a nabídnout je bazaru, který nabízí mimo jiné i auta na prodej. Bazar se postará o rychlý prodej a vy pak můžete už jen těžit z výsledku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové