Apelujeme: Kdo si včas nezažádá, může přijít o řidičák. Týká se to statisíců Čechů

Mít řidičák je pro spoustu lidí samozřejmost. Bez něj se nedostanou do práce, na nákup ani na chalupu. O tom se asi není třeba přít.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Jenže stačí malá chyba, a můžete o něj snadno přijít – a znovu ho získat není vůbec jednoduché, jak jsme v redakci zjišťovali. Tisíce Čechů teď navíc riskují úplně zbytečně: stačí totiž, když zapomenou poslat jednu žádost, a se svým důležitým dokladem se mohou definitivně rozloučit.

Statisícům lidí letos končí platnost řidičáku

Trochu jsme se zajímali o čísla – v roce 2025 vyprší platnost řidičského průkazu více než 660 000 řidičům. A pokud si ho nevymění včas, nesmějí usednout za volant. Ano, tak prosté to bohužel je. A kdo výměnu nechá na poslední chvíli, riskuje zbytečné pokuty i problémy s policií. Úřady totiž nejsou nafukovací a je dost dobře možné, že se při přetlaku žádostí několikanásobně prodlouží lhůty, kdy vám bude nový doklad vydán. Navíc se vůbec nemusíte dostat k okénku, abyste žádost podali (a množství rezervačních oken je také omezeno – a to na mnoha úřadech opravdu značně).

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Nejde přitom jen o propadlý řidičák – pokud jste o něj přišli kvůli přestupku, což se může stát, ani nevíte jak, musíte si o jeho vrácení aktivně zažádat. Nečekejte, že se vám někdo ozve. Pokud to totiž neuděláte, úřady vám ho prostě nevrátí, i když vám zákaz řízení skončil.

Proč na to lidé zapomínají?

Hodně lidí si myslí, že když jim skončí zákaz řízení, řidičák jim automaticky přijde zpátky. I jeden z našich kolegů se takto pomýlil. Jenže tak to nefunguje. Po skončení zákazu musíte udělat hned čtyři věci:

  • podat žádost o vrácení řidičského oprávnění,
  • projít lékařskou prohlídkou,
  • případně i psychotesty,
  • a někdy dokonce znovu dělat přezkoušení v autoškole.

A abychom vám dodali kompletní info, připomínáme, že tyto podmínky se týkají hlavně těch, kterým byl řidičák odebrán na více než rok.

A jak to chodí v Polsku?

Ovšem kdo si myslí, že české zákony jsou přísné a mnohdy hraničí doslova s šikanou Velkého bratra, může být rád, že nežije v Polsku. Naše redakce totiž zjistila, že když přijdete o řidičák tam, musíte si o něj po skončení zákazu znovu požádat a zaplatit registrační poplatek. To u nás se to všechno alespoň obejde bez poplatku (i když nějakému tomu úřednickému kolečku se přece jen nevyhnete).

Už jste někdy museli řešit vracení řidičáku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články