Proti smogová tráva má budoucnost. Efektivně filtruje vzduch a nevyžaduje náročné sekání

                   

Smog je hlavně ve velkých městech palčivý problém. I proto se ho místní úřady snaží řešit. Zatím hlavně tím, že jasně definuje vozy, které mohou a které nemohou do samotných center. A to podle toho, jakou normu Euro daný automobil plní. Nutno říci, že to není jediná možnost, jak se dá ve městech proti znečištění bojovat. Polsko přišlo se zajímavou inovací, kterou je proti smogová tráva.

Objevila se na několika místech

Nejde jenom o plány pro několik následujících let. Nutno říci, že realizace již začala. Prvními místy u našich sousedů jsou města Krakov a také Varšava. Cíl je jasný. Díky těmto trávníkům zajistit nejenom místním mnohem čistší ovzduší. A to bez toho, aby byla výrazně omezována doprava, jako se děje v řadě jiných velkých měst, především potom v Německu.

V čem je proti smogová tráva unikátní?

Nehledejte v ní žádné hi-tech technologie, nebo dlouhodobý vývoj. Proti smogová tráva ukazuje, že nejlepší na řešení znečištění ve městech je stále jenom samotná příroda. Co si tedy pod takovým trávníkem představit? Jde o speciálně vybranou směs rostlin, které jsou charakteristické tím, že dokážou velmi dobře zachytávat prach, ale například i výpary z vozidel. Právě díky tomu končí všechny nečistoty přímo v daném trávníku a nepokračují dále do měst, až k nosům obyvatel.

Kladem je také to, že se jedná o trávník téměř bezúdržbový. Zatímco běžné porosty kolem silnic se musejí hlavně v létě pravidelně a aktivně sekat, tento typ trávníku bude spíše delší. S tím souvisí i to, že ho stačí sekat zhruba jenom 2x do roka.

Kde najde proti smogová tráva uplatnění?

Podle organizace Łąka, která se v sousedním Polsku zabývá výsadbou a vytipováním oblastí, se tráva hodí hlavně na středové dělicí pásy u silnic, stejně jako je vhodné vysazovat ji po stranách. Díky tomu vytvoří jakýsi koridor. Smog co vznikne na vozovce je zachytáván vpravo nebo vlevo, a to jednotlivými rostlinami.

Existují i nevýhody?

Určitě ano. Pokud dané rostliny dokážou zachytit smog a nečistoty, je otázkou, co se s nimi bude dále dít. Dostanou se tyto nebezpečné látky do daných rostlin? A co až se posekají a hodí na kompost – jak do bude s danými nebezpečnými látkami dále? A co kořenový systém rostliny? Nepůjdou nebezpečné látky přímo do zeminy, kterou budou kontaminovat? I to bude třeba sledovat a zjistit. Pokud bude vše v pořádku, má proti smogová louka budoucnost a jistě se bude rozšiřovat do dalších měst. Nejenom v Polsku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články