Policejní průzkum: Značky aut, na kterých si strážníci smlsnou nejčastěji a vypíšou dražší pokuty. Vlastníte jednu z nich?

Dle průzkumu se rozdělují řidiči levných a dražších aut do 2 skupin. Jedni častěji bourají, druzí častěji páchají přestupky. Jaké riziko dle tohoto klíče hrozí nejpravděpodobněji vám?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pokud si myslíte, že nemůže existovat žádný vztah mezi značkou vozu a nehodovostí nebo četností pokut za dopravní přestupky, pak se mýlíte. Ať to může znít jakkoli neuvěřitelně, tak opak je pravdou. Potvrzuje to průzkum německé společnosti Check24, která se již dlouhé roky věnuje pojištění aut. A z gigantického objemu sesbíraných dat také generuje statistiky, s nimiž v rámci svého businessu nejen pracuje, ale občas je i prezentuje do médií.

Majitelé Porsche platí na pokutách nejvíce

Jeden z jejich posledních průzkumů v rámci sesbíraných dat odhalil, že řidiči prémiových až luxusních značek dostávají podstatně více pokut za prohřešky na silnicích než řidiči levných aut. Tipnete si, která značka je konkrétně pokutována nejčastěji? Nejvíce dostávají pokuty řidiči vozů značky Porsche. Oproti průměrně pokutovaným značkám aut právě Porsche dostává podle průzkumu o neuvěřitelných 50 % pokut více.

iZdroj fotografie: Policie ČR

V závěsu za Porsche pak stojí další prémiová značka vozů, a to britský Land Rover. Trojici značek s nejvíce pokutami uzavírá Saab. Následuje Jeep a teprve pak BMW, které by možná většina lidí očekávala v tomto žebříčku podstatně výše. Značka Audi je na šestém místě v pořadí a až daleko, daleko za ním se nachází českými řidiči oblíbená Škoda. Škodovky stojí v rámci dané analýzy pouze lehce nad skupinou vozů s průměrným počtem pokut. To je velmi sympatický výsledek.

Nissan a Renault páchají nejméně přestupků

Ale určitě jste zvědaví, které značky stojí na konci tohoto žebříčku. Takže která auta dostávají nejméně pokut ze všech značek automobilů na trhu? Vítězem ve smyslu nejmenšího počtu pokut se stal jednoznačně Nissan. Následuje značka Renault, japonské Suzuki a skupinu nejméně pokutovaných značek aut pak uzavírá Dacia.

Z těchto výsledků je zcela evidentní, že řidiči levných vozů jezdí po silnicích obecně zodpovědněji než řidiči drahých luxusních aut. Teoreticky to můžeme přisuzovat tomu, že silné luxusní vozy své majitele více lákají k rychlejší, nebo dokonce agresivnější jízdě. Ale také bychom mohli spekulovat o tom, že je nasbírané pokuty až tolik netrápí, protože jim z ekonomických důvodů nečiní problém je financovat.

Řidiči vozů Porsche řídí nejbezpečněji. Co za tím stojí?

Ale pak tu máme ještě zajímavější výsledky vyplývající z daného průzkumu. A ty se věnují počtu nehod podle jednotlivých automobilových brandů. Nebudete tomu věřit, ale žebříčku aut s nejmenším počtem nehod vévodí značka Porsche. Ano, právě Porsche, které je podle analýzy společnosti Check24 králem v počtu udělených pokut za přestupky, je 43 % pod průměrem značek s největší nehodovostí. Takže řidiči vozů Porsche sice často porušují předpisy, ale zase jezdí bezpečně.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Může to být samozřejmě doklad toho, že automobilka Porsche produkuje vozy, které svými vlastnostmi bezpečnou jízdu podporují. Mají přesné řízení, extrémně dobře drží stopu, výborně sedí v zatáčkách i ve vysokých rychlostech, a navíc precizně brzdí. Ale můžeme z toho usuzovat i na lepší řidičské schopnosti majitelů Porsche, kteří často absolvují jízdy na sportovních polygonech, školení v rámci bezpečné jízdy na mokré vozovce apod. Ale to je skutečně jen spekulace.

Nissan a Dacia lámou v nehodovosti rekordy

Faktem je, že ze všech automobilových značek jsou největšími hříšníky ve smyslu nehodovosti paradoxně ty, které dostávají nejméně pokut. Do této skupiny se dle analýzy jednoznačně propadl právě výše zmíněný Nissan a Dacia. Ale navíc se k nim řadí i italská značka Lancia, která byť vypadala, že s výrobou nových vozů úplně skončí, nyní připravuje nástupce svého modelu Ypsilon. Každopádně tyto tři značky výrazně překonaly ostatní vozy svojí vyšší průměrnou nehodovostí.   

Jaký je tedy závěr z interesantního průzkumu v rámci nehodovosti a počtu udělených pokut řidičům jednotlivých značek vozů? Samozřejmě zcela jasný. Čím levnější vůz, tím méně pokut. Ale také tím více spáchaných přestupků včetně zaviněných nehod. A čím dražší a luxusnější vozidlo, tím méně nehod, ale zase více pokut.      

Jedná se samozřejmě jen o výsledky statistik. A tak je v zásadě nesmyslné uvažovat o tom, zda si namísto vašeho oblíbeného Nissana Qashqai nemáte raději rychle pořídit starší Porsche Cayenne nebo některý z modelů od Land Roveru. Výsledky tohoto průzkumu jsou však rozhodně zajímavé a pro mnohé čtenáře, věříme, také překvapivé.    

Proč myslíte, že řidiči aut levných značek mají nejvíce nehod?

Zdroj: Check24
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články