První video: Nová Škoda Superb 2023 nabídne neotřelé designové tvary i řešení z roku 1934

Aktuální Superb třetí generace ještě ani nezestárnul, přesto Škoda Auto představí v tomto roce jeho nástupce. Jeden klíčový parametr má stejný i se svým 90 let starým předchůdcem.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Podzim 2023 bude pro Škodu časem premér dvou klíčových modelů značky: nového Kodiaqu a Superbu. Druhý jmenovaný dodnes v podstatě nezestárnul, jeho výrazně nadčasová karoserie z pera Josefa Kabaně je zcela moderní i nyní. Přesto se jeho „životní cyklus“ nachýlil ke konci a Škoda Auto v tomto roce představí jeho nástupce. A jak už to u premiér bývá, „dávkování“ informací bývá postupné tak, aby napětí a natěšení plynule narůstalo s blížícím se termínem premiéry.

I pod plachtou se dá leccos rozpoznat

Nyní tedy Škoda Auto uvolnila další s novinkou schovanou ještě pod plachtou, která však dává tušit jeho tvary. A nemusíte mít extra skvělou fantazii a představivost, abyste byli schopni poznat, že styl Josefa Kabaně bude pokračovat minimálně co se dynamiky a elegantních tvarů týče. U kombi je ve videu rozeznatelný poměrně velký sklon zadního skla, dávající tušit více sportovní, než užitkový charakter celého vozu. O tomtéž vypovídá i celkově nízká stavba, speciálně v porovnání s vedle stojícím liftbackem.

iZdroj fotografie: Škoda

Novinky přitom stojí ve výsostně „urozené společnosti“. Od prvního modelu pojmenovaného Superb navíc v tomto roce uplyne právě 90 let. První Superb, představený v roce 1934 byl v mnoha ohledech inovativní; palubní elektroinstalace pracovala s tehdy novým 12V systémem, který se v automobilech používá dodnes. A má jej pochopitelně i nový model. Stejně jako jeho současníci byl i Superb postaven na pokrokově řešeném podvozku. Tradiční žebřinový rám byl nahrazen pokrokovým páteřovým rámem se středovou rourou, která se vpředu dělila na dva nosníky.

Superb byl vždy nositelem pokrokových technických řešení

Tato konstrukce umožnila nejen umístění hnacího hřídele do nosné roury rámu, ale vytvořila také větší prostor pro nezávislé zavěšení kol, které zajišťovalo vynikající jízdní komfort. Superb byl rovněž prvním modelem značky, který byl vybaven jednookruhovými hydraulickými brzdami se stejným účinkem na všechna čtyři kola. V roce 1938 se začaly do vozů Superb montovat motory s tehdy čerstvě vyvinutým ventilovým rozvodem OHV.  Superb se dodával s motory SV nebo OHV s výkony od 40,5 do 70,7 kW a zdvihovými objemy od 2 492 do 3 991 cm3

Novodobý Superb pak vrátil v roce 2001 v karoserii vycházející z tehdejšího VW Passatu B5, druhá generace přinesla v roce 2008 poprvé karosérii kombi a konečně třetí generace, která je na trhu od roku 2015, je prvním modelem Superb postaveným na modulární koncernové platformě MQB. V roce 2019 byla nabídka rozšířena o plug-in hybridní verzi Superb iV. Zajímavostí je, že z celkem vyrobených 1,55 milionů kusů všech generací Superbu připadá přes polovinu právě na třetí generaci.

Nový Superb čtvrté generace bude ještě stále „klasické“ auto s volitelným spalovacím nebo právě plug-in hybridním pohonným ústrojím. Jak bude Škoda Auto „pouštět do světa“ další informace o chystané premiéře, budeme samozřejmě u toho – a vy s námi. Otázka na závěr je jasná: myslíte si, že bude Superb opět konkurencí pro nový Passat, tedy tak trochu „konkurencí ve vlastním domě“? Napište nám do diskuse pod článkem, děkujeme!

Bude nový Superb opět konkurencí pro Passat?

Zdroj: Škoda, Automania
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články