Na co s dát pozor při půjčování auta na dovolené?

                   

Odjíždíte na dovolenou a plánujete půjčení auta? Podívejte se, na co si dát pozor, abyste nenaletěli a neplatili zbytečně moc.

Nechcete trávit dovolenou na jednom místě, a rozhodnete se proto vypůjčit auto, abyste se podívali na vytipovaná místa a udělali si o destinaci trochu větší rozhled než z lůžka na pláži. Skvělá volba …ovšem nezapomínejte, že stejně jako čeští podfukáři rejžují na asijských turistech, tak i my představujeme pro mnohé půjčovny aut v zahraničí dojné krávy. Ano, zní to možná trochu skepticky, ale v případě nedodržení smluvních podmínek vám hrozí vysoké sankce – a přinejmenším každá druhá půjčovna počítá s tím, že zákazník nakonec nebude platit jenom za zapůjčení auta. Na co si tedy dát pozor, abyste neplatili nic navíc?

Dvakrát měř, jednou řež – výběr půjčovny nepodceňujte

Rozhodně si pro auto nechoďte do první půjčovny, na kterou narazíte. Ještě před odjezdem na dovolenou si pečlivě prostudujte autopůjčovny v dané lokalitě, a zabruste do diskuzních fór, kde hodnotí “lidé lidem”. Pokud byly s půjčovnou jakékoliv problémy, dozvíte se je z první ruky. Jedna špatná recenze ale neznamená “půjčovně se vyhněte” …sledujte reakce ostatních a pročtěte si i další komentáře. Pokud si rezervujete auto dopředu, získáte často výhodnější cenu, vhodné je vybírat velké společnosti. Jestli jste nestihli najít půjčovnu před odjezdem, nechte si ji doporučit delegátem.

Pokud něčemu nerozumíte, nepodepisujte!

O zapůjčení auta musí samozřejmě vzniknout zápis, v němž je zapsán stav vozidla, délka a podmínky zapůjčení, případné sankce apod. Pokud byste jakémukoliv bodu ve smlouvě nerozuměli, ptejte se přímo zaměstnance společnosti. Velké nadnárodní řetězce by své jméno jen tak neriskovaly, ale rozhodně nic nepodceňujte. Smlouvu byste měli vždy dostat v anglickém jazyce, a ve velkých “českých” destinacích budou pravděpodobně umět i česky. Kopii smlouvy rozhodně nikdy nevyhazujte, a uschovejte si i doklad o zaplacení.

Pojistné krytí je povinnost!

Náhoda je blbec, a nepodcenit situaci v zahraničí platí dvojnásob. Snad žádná dobrá autopůjčovna vás bez pojištění ani nenechá odjet, a ačkoliv jsou to peníze navíc, rozhodně je investujte. Pojištění zahrnují některé společnosti do ceny auta, zatímco jiné vám nabízí několik variant pojištění s různými stupni krytí. Pokud máte k zahraničním pojišťovnám vyloženě nedůvěru, zkuste českou pojišťovnu Direct, která nabízí pojištění aut půjčených v zahraničí, a to včetně spoluúčasti na nehodě.

Auto vždy vracejte s plnou nádrží

Většina půjčoven po vás bude chtít auto vrátit s plnou nádrží, což je ostatně standard i u nás v České republice. V případě, že sytě vrátili auto nedotankované, může vám půjčovna naúčtovat pokutu mnohonásobně vyšší, než na kolik by vás vyšlo doplnění paliva na nejbližší pumpě.

Zvládnete všechno odřídit sami?

Tuhle zásadní otázku si položte hned na začátku, protože více řidičů bývá často příplatkovou službou. Proč? Z jednoho prostého důvodu – auto je zapůjčení na jednu konkrétní osobu, která zodpovídá za jeho provoz, a vztahuje se na ni pojištění. V případě, že by nehodu způsobil řidič neuvedený ve smlouvě, zaplatíte v případě nehody škodu na všech zúčastněných autech.

Zkontrolujte stav vozidla

Ještě před podepsáním smlouvy si zkontrolujte stav vozidla,  to zevnitř i zvenku. Všechny vady – včetně těch kosmetických – nechte zanést do smlouvy, a auto si pro jistotu nafoťte, ať je v jakémkoliv stavu. V případě nějakých námitek ze strany servisu tak budete mít jasné důkazy ve svuj prospěch.

Pozor, jestli půjčujete na dny nebo najeté kilometry

Standardem bývá zapůjčení s časovým omezením, v drtivé většině případů se počítá s půjčením v řádech dnů. Některé autopůjčovny si ale mohou půjčení omezit počtem kilometrů, takže je nanejvýš nutné do smlouvy uvést aktuální stav tachometru a předem si spočítat, jakou vzdálenost přibližně ujedete. V takovém případě si nechte rezervu alespoň 50km, a v ideálem případě trvejte na zapůjčení počítané na dny.

Pokračujte na další stranu článku:
-PAGE-

Zjistěte si ceny doplňkových služeb

Stačí-li vám sednout do auta a jet, nic neřešíte. Pokud si s sebou ale berete např. surfovací prkna nebo lyže, zřejmě se nevyhnete střešním nosníkům (hagusům), případně tzv. rakvi. Jenomže tyhle doplňkové služby bývají v drtivé většině případů za příplatky, jejichž výši si vždy zjistěte předem. Platit můžete v podstatě z všechno “navíc”, dokonce i za dětskou sedačku. Některé půjčovny (zejména velké řetězce) budou tyhle služby nabízet levněji, zatímco ty malé se na nich nejspíše budou snažit vydělat.

Dobré auto si rezervujte předem, ale neplaťte moc

Většina autopůjčoven nabízí rezervaci konkrétního vozu předem. Uvedené fotky i informace by měly vždy odpovídat realitě, ale ne vždy se to tak je. Rozhodně proto neplaťte předem úplnou cenu za půjčení vozu, ale nanejvýš rezervační poplatek, jímž se naopak chrání půjčovna. Neměl by překročit polovinu celkové částky, jejíž zbytek doplatíte na místě. Dobré autopůjčovny po vás budou chtít pouze zlomek ceny na administrační poplatky.

Co dělat, když není váš vůz k dispozici?

Nepříjemná situace může bohužel nastat hned po příchodu do autopůjčovny, kde nebude vámi rezervovaný vůz k dispozici. Mohlo se stát, že ho předchozí zákazník naboural, a auto tak není schopné provozu …stejně tak ho ale mohla pronajmout někomu jinému. Ani v jednom případě to není vaše starost, protože jste si vůz rezervovali, a je v zájmu půjčovny vám vyhovět. V žádném případě si “nenechte nacpat” horší než domluvené auto. Autopůjčovna vám musí nabídnout vůz stejné nebo vyšší kvality.

Chcete s půjčených autem přejet hranice?

Budete s autem jezdit v rámci jedné země, nebo plánujete vyjet za hranice? Ne všechny půjčovny to umožňují, a pokud smlouvu porušíte, hrozí vám vysoké sankce. Nevětší riziko potom hrozí v případě dopravní nehody, na níž se nebude vztahovat uzavřené pojištění. Na druhé straně samozřejmě existují i půjčovny, které možňují vyjet s autem kamkoliv do zahraničí. Cena za půjčení je obvykle vyšší, a některé půjčovny v ní rovnou zohledňují i pojištění vozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články