Řada aut má po startu vyšší volnoběžné otáčky. Podle techniků jde o běžnou věc

                   

Všimli jste si, že když nastartujete své auto, tak má vyšší volnoběžné otáčky než například za několik minut běhu na volnoběh? Stává se tak u celé řady automobilů a mnoho jejich majitelů je z toho znepokojeno. Pokud vás tento fakt znepokojuje také, můžeme vás uklidnit. Jde o něco, co je naprosto normální.

Nabízí se samozřejmě otázka, proč se tak děje. Na tu nelze odpovědět úplně jednoznačně, jelikož důvodů pro vyšší volnoběžné otáčky po startu může být celá řada. Společně se podíváme na ty hlavní, které prostě a jednoduše dávají smysl. Pokud tedy něco podobného na voze pozorujete, neznepokojujte se, protože jde o běžný jev. Když auto ještě nějakou chvíli ponecháte běžet, tak uvidíte i to, že otáčky klesnou na úroveň, na kterou jste zvyklí. Vše si řídí váš vůz podle toho, jak je třeba.

Odběr elektřiny

Prvním důvodem může být zvýšený odběr elektřiny vozu. Pokud nasednete a nastartujete, tak dojde k tomu, že často zapnete světla, klimatizaci, vyhřívání čelního skla, sedadel, volantu a dalších prvků. A toto všechno vyžaduje elektřinu. Tím se zvyšuje její odměr a otáčky jsou zvýšeny právě proto, aby byla zajištěna jejich potřebná dodávka.

Provoz klimatizace

I toto může být jeden z důvodů. Hned po startu zapínáte klimatizaci, která je v principu tepelným čerpadlem, které pochopitelně potřebuje elektrickou energii. Právě její potřeba může být spojena i s tím, že  otáčky jsou vyšší, aby mohl být zachován maximální výkon chlazení.

Ohřev motoru

Třetím důvodem vyšších otáček na volnoběh je zajištění rychlejšího ohřevu motoru na provozní teplotu. A nejenom motoru jako takového, ale pochopitelně třeba i motorového oleje. Dále může být důvodem vyšších otáček také rychlejší zahřátí katalyzátoru, čímž se rychleji zajistí, že budou lépe likvidovány nebezpečné škodliviny.

Zdroj: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články