Řecká policie se pyšnila skvosty, jako BMW M3 nebo Porsche 911

                   

Dohnat piráty silnic někdy nemusí být jednoduché. Hlavně proto, že na rozdíl od běžných služebních vozů policie disponují mnohem lepšími a výkonnějšími auty. A tak musí policie dost často inovovat a mít i vozy, které zvládnout vyšší rychlosti, než je tomu u běžných služebních aut. U nás byly známé třeba policejní Passaty, nebo vozy Škoda Superb. V sousedním Polsku se zase policisté pyšní vozy BMW řady 3. A jak je tomu v Řecku? Nyní už ne moc dobře, ale dříve měla tamní policie velmi skvostný vozový park.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Řada unikátních vozů, které policii každý záviděl

Až se podíváme na výčet aut, kterými se mohla řecká policie chlubit v devadesátých letech, dost možná si budete říkat, zda jsme se nespletli a zda neuvádíme vozy, které používala policie v Dubaji. Ta je svým vozovým parkem dlouhodobě vyhlášená. Ty ale na mysli nemáme. Jsou to skutečně vozy řeckých policistů, konkrétně těch z jednotky Sigma. Takto se jmenovala skupina, která měla za úkol dohánět a chytat piráty silnic. A aby to bylo možné, musela tato skupina disponovat i adekvátním vozovým parkem.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Co za skvosty řecká policie používala?

Kdo byl v devadesátých letech členem řecké policejní jednotky Sigma, ten se mohl těšit ze skutečných automobilových skvostů. Svezl se třeba ve vozech, jako BMW E30 M3, dále to bylo Audi RS2, ve vozovém parku nechybělo třeba Porsche 911 Turbo, stejně jako nelze zapomínat ani na Mercedes Benz 190E 2.3-16, ale i Alfa Romeo 155 Q4, či také vůz s označením Lancia Delta Integrale. Výběr to byl poměrně rozmanitý.

Nejenom z policejního rozpočtu

Zajímavým faktem bylo také to, že řecká policie, jednotka Sigma, nekupovala své vozy vždy jenom z policejního rozpočtu. Řada daných aut totiž patřila silničním pirátům, kterým byly vozy zabaveny. A poté využity právě pro účely policie, na chytání dalších.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Konec jedné éry

Jednotka Sigma budila jak respekt, tak i pozornost. Nutno však dodat, že financování a údržba takového vozového parku nebyla nijak levná. A tak došlo k tomu, že tento policejní útvar byl rozpuštěn a nyní po čase mohou stávající řečtí policisté jenom závidět svým kolegům z devadesátých let to, v čem mohli jezdit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články