Šéf Nissanu a Renaultu byl zatčen v Japonsku. Co provedl?

                   

Tržní hodnota společnosti Renault se po zprávě snížila o 2 mld. EUR na 17 mld. EUR, přičemž akcie klesly o 11 %. Hodnota cenných papírů Nissan vedených v Německu klesla o 12 %. Pro největšího výrobce aut roku 2017, Alianci Nissan-Renault-Mitsubishi, jam patří také značky jako Dacia, Infiniti nebo Alpine, je to velká rána.

Krácení příjmů kvůli nižším daním

Ghosn byl podezřelý z podhodnocení svého příjmu ve finančních výkazech a souhlasil s tím, že dobrovolně promluví s prokurátory. Na jeho nekalou aktivitu poukázal informátor, uvádí Nissan.

Ve svém prohlášení Nissan uvedl, že „po mnoho let“ Ghosn a další vedoucí pracovník, Greg Kelly, „vykazovali na burze cenných papírů v Tokiu cenu, která byla nižší než skutečná hodnota, s cílem snížit zveřejněnou částku platu Carlose Ghosna „.

Mohlo by vás zajímat: Nejošklivější auto současnosti dostane nástupce. Jaký bude nový Nissan Juke?

Nissan dodal: „Byla odhalena řada dalších významných přečinů zneužití, jako je osobní využití majetku společnosti, a byla také potvrzena Kellyho velká spoluúčast.“

Z vysokého managementu Nissanu zůstal ve funkci jen Japonec

Hrotu Saikawa, výkonný ředitel a jediný, kdo zůstane z prvních tří vrcholových manažerů společnosti, navrhne správní radě, aby byli Ghosn a Kelly propuštěni, kvůli „jasnému porušení povinnosti péče v pozici ředitelů“.

Ghosn, jeden z mála zahraničních vrcholových manažerů v Japonsku, je považován za jednu z vedoucích osobností v automobilovém průmyslu, když Nissan dokázal zachránit od hrozícího bankrotu.

Šéf Renaultu a Nissanu se zviditelnil i Brexitem

V uplynulých měsících se také zviditelnil komentáři ohledně britské politiky, když zveřejnil otevřené připomínky k důsledkům tvrdého Brexitu na slavnou továrnu Nissanu v anglickém Sunderlandu. Ghosn byl také osobně zapojen do získání ujištění předsedkyně vlády Theresy Mayové, že odvětví výroby automobilů nebude v důsledku hlasování pro Brexit v roce 2016 poškozeno.

Mohlo by vás zajímat: Nový Renault Megane Grandtour je rychlý a úsporný

Narozený v Brazílii, libanonského původu a s francouzským občanstvím, začal Ghosn svou kariéru u výrobce pneumatik Michalin ve Francii, než se přesunul do Renaultu. Do společnosti Nissan nastoupil v roce 1999 poté, co Renault koupil kontrolní podíl, a stal se zde v roce 2001 generálním ředitelem.

Kelly byl zástupcem společnosti Nissan. Americký občan, který vystudoval práva, se v roce 1988 připojil k severoamerické pobočce společnosti Nissan.

Nissan uvedl, že spolupracuje s japonskými státními zástupci.

Společnost Nissan vydala prohlášení: „Nissan se hluboce omlouvá za to, že vyvolává velké obavy našich akcionářů a zúčastněných stran. Budeme pokračovat v naší práci, abychom identifikovali naše otázky správy věcí veřejných a dodržování předpisů a přijali vhodná opatření. “

Renault odmítl situaci komentovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat