Rekordní prodej elektromobilů jako nečekaný důsledek epidemie koronaviru

                   

Vozy na elektrický pohon neboli elektromobily jsou stále oblíbenější a budoucnost v nich vidí i mnohé automobilové společnosti, které vývoj svých nových automobilů tomuto trendu stále více a více přizpůsobují. Zdá se ale, že letos by počet prodaných elektromobilů mohl překročit i ty nejoptimističtější prognózy. Tedy pokud jde o data organizace Transport & Environment (T&E). Zatímco v prvních šesti měsících letošního roku představovaly v Evropě elektromobily přibližně osm procent ze všech prodaných automobilů, ke konci roku je očekáváno procento až třikrát vyšší. Překvapivým důvodem tohoto strmého nárůstu by mohla být epidemie koronaviru.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Prodeji elektromobilů pomáhají podpůrné programy   

Koronavirus zasáhl mnoho oblastí našeho života a nejinak tomu bylo i v automobilovém průmyslu, kdy vlivem epidemie koronaviru a s ní spojenými ekonomickými dopady došlo k poklesu prodeje klasických automobilů se spalovacím motorem. Pokud jde o elektromobily a další ekologické vozy, například plug-in hybridy, u nich se žádný pokles v prodeji neobjevil, naopak došlo k jeho nárůstu. Jedním z hlavních důvodů jsou podle ekonomů nejrůznější podpůrné programy, které byly zavedeny zejména v Německu a Francii s cílem snížit negativní ekonomické dopady epidemie.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

V západní Evropě činí dotace na koupi elektromobilu i více než dvě stě tisíc korun

Kromě nejrůznějších dotací, kterými se jednotlivé země snaží zvýšit zájem spotřebitelů o koupi elektrovozů, jejichž cena je stále mnohem vyšší než cena běžných automobilů, by jejich prodeji dlouhodobě mělo napomoci také zpřísnění emisních limitů pro automobily se spalovacím motorem, které platí od začátku letošního roku. Pokud jde o již zmíněné dotace, v Německu mohou zákazníci využít státní příspěvek devět tisíc eur v případě, že si koupí elektromobil, jehož cena je vyšší než čtyřicet tisíc eur, ve Francii činí státní dotace sedm tisíc eur a dalších pět tisíc je možné získat v podobě šrotovného, ve Velké Británii je příspěvek státu na koupi elektromobilu čtyři a půl tisíce liber.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem