Retro: Podívejte se na největší pitomosti pro auta

                   

Děkovací světlo

V roce 1938 bylo vytvořena první děkovací blikačka. Světlo bylo namontováno na krytu chladiče nebo na zadku vozidla a umožnilo řidiči děkovat ostatním účastníkům silničního provozu.

Palubní minibar

50. léta v USA byla trochu jiná. Alkohol byl povolen skoro všude, lidé si běžně v práci dávali Martini a jízda pod vlivem byla poměrně častá. Aby vyhověl zákazníkovi padesátých let, Cadillac pozvedl chlastání na zcela novou úroveň. Eldorado Brougham z roku 1957 mělo ve standardní výbavě mini bar. Dvířka a panákové pohárky byly magnetické, aby se minimalizovalo rozlévání alkoholu po interiéru, když jste za jízdy popíjeli nebo si míchali drink. Tento model byl oblíbeným vozem Franka Sinatry!

Čím víc kol, tím víc auto

Overland OctoAuto z roku 1911 bylo výtvorem Miltona Reevese. Byl přesvědčen, že pro hladkou jízdu je potřeba minimálně šest kol. Vůz byl obrovský a těžkopádný a měřil skoro 7 metrů na délku.

Raketové brzdy

V červenci 1946 zveřejnil časopis Popular Science zprávu o vynálezu raketových brzd pro nouzové brždění. Tento vynález nebyl nikdy použit kvůli skutečnosti, že hnací plyn znamenal nebezpečí požáru a exploze.

Hlídání bdělosti řidiče už před 60 lety

Čelenka, která obsahovala elektrody, byla vytvořena v roce 1948 a jmenovala se Driver Prodder. Přístroj měřil ostražitost, a když detekoval ospalost, elektrody spustily bzučák, který okamžitě začal řidiče budit.

Svítící pneu

Společnost Goodyear v roce 1961 experimentovala s osvětlenými pneumatikami. Žárovky byly namontovány uvnitř ráfku. Tyto pneumatiky se neujaly, protože potřebovaly speciální průsvitnou syntetickou pryž, která byla příliš drahá.

Kolik to má koní?

Uriah Smith z Battle Creek v Michiganu přišel s brilantní myšlenkou připevnit na předek auta dřevěnou hlavu koně, aby to připomínalo koně a kočár. Tento nápad vyplynul ze skutečnosti, že koně se při příjezdu auta plašili a přidání koňské hlavy mělo uklidnit protijedoucí koně tím, že si měli myslet, že se setkávají jen s dalším koňským povozem. Vynález pochází z roku 1899 a jmenoval se Horsey Horseless, tedy „Koník bez koně“.

Musí to pérovat!

Vynálezkyně Augusta Mitchell si kdysi myslela, že místo vzduchem naplněných pneumatik by měla zaujmout pružinová kola.  Žádost o patent podala 8. července 1914. Byla to neúspěšná a komplikovaná snaha učinit jízdy autem trochu hladší.

Postranní vak na psa

Na přepravu vašeho domácího mazlíčka byl vynalezen vak, který byl připevněn k boku karoserie a kovovými háčky uchycený za okno. Chudák pes. Tento vynález, vytvořený v roce 1936, se moc dlouho nepoužíval.

Auto-mikrovlnka

Vynálezci vytvořili také mikrovlnnou troubu do auta. Když si někdo během 6 minut potřebuje ohřát hrnek kafe, stačí, když zapojí tento přístroj do zapalovače auta. Vaše schopnost současně řídit a vařit není ohrožena.

Výfukový gril

Dalším šíleným vynálezem je bizarní hamburgerový gril upevňovaný na výfuk. Byl zkonstruovaný v roce 2015 pro účely jedné soutěže a má ho na svědomí íránský tým. Vše, co potřebujete, když máte hlad, je zastavit auto a instalovat toto zařízení. Vraťte se do svého auta, chvíli jeďte a po několika minutách máte svůj burger hotový. Nevaří to výfukovými plyny, ale z teplem výfuku. Zní to hustě, že?

Atomové auto

Toužili jste někdy po voze poháněném atomovou energií? Ford kdysi vytvořil koncept elegantního, futuristického auta, které mělo neuvěřitelný dojezd na jednu „nádrž“ a žádné škodlivé zplodiny. Je zřejmé, že to bylo dříve, než si uvědomili, že každá dopravní nehoda by měla potenciál stát se radioaktivní katastrofou. Jmenoval se Ford Nucleon a pokud ho chcete vidět, musíte do muzea Henryho Forda v Dearborn. Mimochodem, pokud znáte počítačovou hru Fallout 3, auta, která se tam objevila, byla inspirována právě Fordem Nucleon.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články