Video: Řidič autobusu vezl lidi tak opilý, že ho udali policii. Na kameru tvrdí hlídce nesmysly, posuďte sami

Vezl lidi do práce a byl opilý pod obraz. Cestující na řidiče zavolali policii, ten nadýchal tolik, že soudu a vysokému trestu neunikne.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Michala Ondráčka
                   

Alkohol za volantem je nepřijatelný. I kdyby v cizině platila určitá tolerance, u nás neplatí. Pokud řidič při policejní kontrole nadýchá, má problém. Cokoli mimo nulu je minimálně přestupkem. Věc lze rozdělit na tři možnosti. Tou první je řízení pod vlivem alkoholu do 0,3 promile. Pokud řidič nadýchá, ale je to méně, než je uvedená hranice, je to „relativně dobré“. Za spáchání tohoto dopravního přestupku nejsou v rámci bodového hodnocení řidičů přičítány žádné body.

Alkohol za volant nepatří. Za volant autobusu už vůbec!

Přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě, ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Tam pak hrozí pokuta 2 500 Kč až 20 000 Kč. Za spáchání tohoto přestupku se uděluje i zákaz činnosti řízení motorových vozidel, a to konkrétně na 6 měsíců až jeden rok. Více alkoholu v krvi, více problémů, respektive vyšší trest.

iZdroj fotografie: DP města Mostu a Litvínova

Za spáchání dopravního přestupku řízení pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile je řidiči přičítáno 7 trestných bodů. Ani tento přestupek se nedá řešit na místě udělením příkazu na místě, i tady je s řidičem zahájeno správní řízení. Trest je stejný. Ovšem při množství nad 1,0 promile se z přečinu stává trestný čin. Jde o ohrožení pod vlivem návykové látky. Za to je podmíněný či nepodmíněný trest.

Jaký je tajný postup, jak pít před jízdou alkohol, a nepřijít o papíry? Vy se ptáte, my odpovídáme

Může jít o 1 rok vězení, respektive 3 roky vězení při ublížení na zdraví jinému nebo větší škodě na cizím majetku. K tomu 7 trestných bodů, 25 000 Kč až 50 000 Kč pokuta a zákaz řízení na 1 až 2 roky. Je pak zarážející, k čemu došlo nedávno na Lounsku. Policisté z dálničního oddělení Postoloprty řešili případ opilého řidiče autobusu. Ten svážel zaměstnance do areálu průmyslové zóny. Nebyl ale úplně v kondici. Ironicky řečeno.

Cestující udali „svého“ řidiče a ten tvrdil, že pil po jízdě

Na linku 158 zavolal jeden z cestujících autobusu, že řidič jede velmi nebezpečně. Policejní hlídka přijela na parkovišti firmy, kam autobus mířil. Když řidič s autobusem zastavil a cestující vystoupili, policisté jej vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce. Kdo si chce tipnout? Zkouška byla pozitivní s výsledkem 2,61 promile. Řidič tvrdil, že pil až po jízdě. Policisté provedli šetření, vyslechli většinu cestujících z autobusu. Ti jízdu řidiče popsali tak, že jeho chovaní bylo natolik rizikové, že na zastávce vystoupili.

A nejenom to, přesvědčili další cestující, aby vůbec nenastupovali. Řidič jel i přes velmi hustý déšť velmi vysokou rychlostí. Projel křižovatku na červenou. U autobusu urazil o lampu veřejného osvětlení zrcátko. Pokusil se předjet jiný autobus bez ohledu na to, že v protisměru jelo jiné vozidlo. To naštěstí uhnulo a předešlo nehodě. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. V případě prokázání viny před soudem hrozí muži trest odnětí svobody v rozmezí od 3 do 8 let.

Co byste s řidičem udělali?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články