Řidič vymyslel fígl, jak kdykoli zaparkovat před domem na sídlišti. Takovou reakci ale určitě nečekal

Nápady některých řidičů jsou na jednu stranu opodstatněné, na stranu druhou neuvěřitelné. Jako například zábor parkovacího místa na veřejném parkovišti.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Parkoviště na sídlištích jsou dlouhodobě velký problém. Lidé si běžně pořizují do rodiny více než jeden vůz, což má samozřejmě logiku. Otec, matka a jedno nebo i více dětí chtějí disponovat vlastním automobilem, pokud si jej mohou dovolit. Potřebují jezdit do práce, na chalupy, výlety. Někteří řidiči navíc disponují služebním vozem, protože to jejich profese vyžaduje.

V současné době je v České republice registrováno před 6 milionů aut na 10 milionů obyvatel. Jednoduchým výpočtem se dá říci, že každý Čech tak vlastní více než polovinu jednoho vozu. Ale každý občan České republiky, to jsou i malé děti nebo někteří nemohoucí senioři. Nemá smysl se pouštět do složitých úvah, kolik vozů připadá na lidi s potenciálem k řízení. Museli bychom vzít v potaz skutečnost, že některé rodiny žádným autem z ekonomických důvodů vůbec nedisponují apod. Každopádně realita je taková, že na sídlištích zvláště ve velkých městech je problém najít parkovací místo. A to hlavně odpoledne nebo večer, kdy už jsou obyvatelé sídlišť doma z práce.   

Chcete vyjet? Odtlačte si vůz, který vás blokuje

Není nic divného pak narazit na takový fenomén, jakým jsou parkující vozy v řadě za sebou před kolmo parkujícími auty směrem k trávníkům. Ptáte se, jak mohou tato vozidla vyjet, když je blokuje řada dalších aut? Je to prosté. Obyvatelé sídlišť si totiž zvykli, že přijdou ke svému autu blokovanému jiným autem. A stačí daný vůz odtlačit, protože není zabrzděný ruční brzdou. A tradá, najednou je možné vyjet z parkovacího místa bez problému.

iZdroj: Depositphotos

Prostě nebylo možné u paneláků zaparkovat a jejich obyvatelé si vymysleli vlastní systém, jak parkovací místa tímto způsobem zvýšit. Sám jsem danou záležitost v Praze na Proseku léta praktikoval. A vždycky jsem se přitom bál, že mi při odtlačování někdo moji Octavii poškodí. Ale naštěstí se to nikdy nestalo.

Garáž jako marný sen

Výhra je vlastní garáž, nebo alespoň vlastní parkovací místo. Samozřejmě takové, kdy se můžete za všech okolností spolehnout na to, že vám jej někdo jiný nezabere. Pro mnohé obyvatele sídlišť je to sen, který se bohužel nikdy nenaplní. A tak musí tito lidé počítat s tím, že večer budou objíždět sídliště kolem dokola, projíždět jednotlivé ulice a hledat jeden z mála volných parkovacích „fleků“. A to navzdory tomu, že jej najdou třeba o čtyři bloky dál. Volná místa jsou v okolí paneláků jen dopoledne, kdy jsou lidé v práci. To je holý fakt.

Drzost na druhou, která nevyšla

Zajímavý je v tomto ohledu případ jednoho vychytralého polského obyvatele panelového domu. Tak dlouho ho štval problém s nalezením parkovacího místa, až se rozhodl řešit situaci radikálně na vlastní pěst. Jak? Prostě si objednal skládací plechovou garáž. Poté obsadil svými dvěma vozy dvě parkovací místa vedle sebe a čekal na dodání garáže. Další den přijel nákladní vůz, jeho šofér jednotlivé části garáže složil vedle zákazníkových vozů a odjel. Pak už jen stačilo uvolnit obě parkovací pozice a garáž během chvíle sestavit (úvodní fotku jsme vybrali jen pro vaši představu). 

iZdroj: Depositphotos

Tento muž vůbec neřešil, zda má právo si garáž na veřejném parkovišti postavit. Věřil tomu, že když je garáž rozebíratelná, a tedy mobilní, nepodléhá žádnému legislativnímu nařízení. Ale to nebylo všechno. Následující den ostatní obyvatelé polského sídliště s úžasem pozorovali, že si navíc na svou novou garáž umístil ceduli s označením, že se jedná o místo (respektive tedy garáž) určené pro invalidy. Vrcholná drzost, že? Garáž si však protřelý Polák dlouho neužil. Po šestnácti dnech (a upřímně se divím, že ne již dříve) dostal od úřadů nařízení, aby nepovolenou dočasnou stavbu okamžitě odstranil.

Pokud vás zajímá, jak se tamní stavební úřad o jeho akci dozvěděl, tak na to jasná odpověď neexistuje. Ale asi nebudeme daleko od pravdy, když budeme spekulovat o tom, že úřad jednal na základě udání někoho ze sousedů našeho polského drzouna. A vůbec se tomu nedivím. Postě se někdo z místních už na takový necitlivý přečin nevydržel dívat.   

Lze si takto vyřešit parkování v ČR?

A co myslíte, bylo by možné realizovat stejný záměr s garáží přes veřejná parkovací místa v naší zemi? Samozřejmě, že ani náhodou. I u nás by se jednalo o neschválenou dočasnou stavbu stojící na nepovoleném záboru pozemku, která bez patřičných povolení nemá šanci na úspěšný „provoz“.

iZdroj: Depositphotos

Otázkou je, když už by se to stalo, zda by nepovolená garáž opravdu z daného místa zmizela. Jen si vzpomeňte na kvanta černých staveb, jež dělají v mnoha tuzemských obcích ostudu. K jejich zbourání nedošlo, ale nikdo se o ně nestará, a tak jen chátrají. Jasně, plechová garáž, která není k zemi napevno fixovaná, je kapku jiný případ. Ale kdo ví, zda by proces s úřady, nebo dokonce soudem dosáhl skutečného úspěchu. Když máte dobré právníky a dostatečně velkou vůli, může se dít leccos.

Hlavně ne, abyste tuto úvahu brali jako nějaký návod na to, jak svůj problém s parkováním vyřešit. Tahanice s úředním šimlem, policisty nebo soudem za to určitě nestojí. A za garáž byste jen zbytečně vyhodili peníze.    

S jakými problémy při parkování se setkáváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články