Video ukazuje, jak se řidiči chovají k sanitkám v různých zemích. Jak je na tom ČR?

Sanitka v zácpě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když projíždí sanitka se zapnutou sirénou, je povinností každého řidiče, umožnit jí průjezd. Jenomže spousta řidičů buď reaguje nesprávně nebo dokonce vůbec, a prostě čekají, než je sanitka „nějak objede“. Některé situace bývají opravdu krizové, a tak ani nemusí být kam uhnout – vždy je ale lepší hledat řešení, než zadupnout brzdu a zůstat stát na místě. Tohle není vztahováno pouze na ČR, naopak, z vlastních zkušeností vím, že se téměř každý řidič snaží alespoň reagovat, a ta sanitka víceméně volně propluje i ve větším provozu. V následujícím videu se podíváme, jak vnímají sanitku v jiných zemích.

Američané svou bezohledností nezklamali, a sanitku úspěšně nepustili ani po delší době. V zácpě se asi těžko uhýbá – z videa je ovšem patrné, jak se řidič Volkswagenu neobtěžoval stočit volant ani v případě, že měl po obou stranách dostatek místa. Stejná situace převládala také v čínské a indické metropoli, kde ostatní řidiči jako by sanitku neviděli. Buďto jsou natolik bezohlední, že jim ani „nouze nejvyšší“ nic neříká, nebo je prostě nikdo za porušování zákonu nepotrestá.

Velmi dobře naopak zvládli situaci v Polsku a Německu, kdy se doslova zastavil provoz na dálnici, aby mohla sanitka projet. I přes pár zmatených řidičů lze říci, že byla cesta sanitky téměř bezproblémová a bez větších zádrhelů. Podobně to ostatně funguje u nás v České republice, kde řidiči ve městech i na dálnicích ve většině případů respektují právo na průjezd sanitky, která dává světleným i zvukovým znamením najevo, že jede zachraňovat život (ať už jede z nebo do nemocnice). Na druhou stranu se objevují i tací (třeba i zahraniční) řidiči, co využijí průjezdu sanitky a pověsí se těsně za ni, aby mohli dálnicí prosvištět s ní. Jindy zase dochází k tomu, že si každý řidič myslí něco jiného, a zatímco jeden uhýbá doprava, další zase doleva, čímž vytvoří pro sanitku kličkovací dráhu.

U.S.A. - sanitka

Během průjezdu sanitky je nezbytná spolupráce všech řidičů, protože 5 z 50 nic neovlivní – což jsme ostatně mohli vidět i na videu, kde pár světlých výjimek zajíždělo ke krajnici. Co si myslíte o jejich přístupu vy? Dle mého názoru by si měl člověk uvědomit (a teď vypusťme zákon), že sanitka zachraňuje životy, a že by taky jednou mohla jet pro někoho z jeho blízkých, nebo dokonce pro něj samotného. A určitě by nebylo žádoucí, aby ji ostatní řidiči zablokovali (byť na desítky vteřin), a sanitka dojela pozdě.

Sanitka v Indii

Pouštění sanitky v koloně a na dálnicích bude nově jinak

Před 12ti lety bylo uzákoněno, že musí řidiči pustit sanitku (i další záchranné složky), a to bezodkladně. V řazení na silnicích přitom existují pravidla, která ale někteří řidiči neznají, a vznikají tak zbytečné zmatky i zpoždění sanitky. V případě dvouproudové silnice se řidič řadí ke kraji vozovky, po níž právě jede (levý pruh doleva, pravý ke krajnici), a pruh mezi nimi by měl být široký tři metry. U tříproudové dálnice se potom auta napravo zařadí ke na krajnici, a auta z levého a středního pruhu zajedou co nejvíce doleva.

Jak se řadit v koloně - Česko

Jenomže Česká republika je v tomto směru jedinečná, protože se řidiči ve všech okolních státech řadí doprava, a doleva míří pouze levý pruh. To může být samozřejmě pro zahraniční řidiče matoucí (a že jich tu máme), ačkoliv by měli znát zákony země, přes níž jedou. V následujících měsících by ovšem měla vstoupit v platnost novela, který tento zákon upraví. Podle expertů i ministerstva dopravy, které za celým návrhem stojí, se jedná o logický krok. Myslíte, že je dobré měnit už zaběhlá pravidla? Spoustě řidičů pravděpodobně změna zákona unikne, což může vyvolat další zmatky. Z hlediska bezpečnosti je to prý ale vhodné, protože trvá-li kolona dlouho, začnou lidé dříve či později z aut vylézat.

Jak se řadit v koloně - zahraničí

Oficiální vyjádření: „Cílem je sladit českou právní úpravu ohledně situace, kdy je na dálnici tři nebo více pruhů s tím, jak uličku řeší legislativa v okolních státech – Rakousku, Německu a po chystané úpravě na Slovensku. ČR byla svým způsobem napřed, ale v situaci, kdy většina států EU, včetně našich sousedů, volí model, kdy se tvoří ulička mezi levým a prostředním pruhem (tam, kde má komunikace tři pruhy), nechceme české a zahraničí řidiče mást odlišnou úpravou,“ uvedl Tomáš Neřold pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP. (zdroj: https://auto.idnes.cz)

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články