Řidiči se na silnicích doteď ničeho nebáli. Policie už má ale nový úžasný nástroj proti pirátům, ti vůbec netuší, že jsou sledováni

Jak nejlépe nachytat řidiče při porušování dopravních předpisů? Když vůbec netuší, že je sledován – policie teď má způsob, jak být neviditelná.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policie denně dohlíží na silnice a snaží se udržet řád a bezpečnost tak, jak to vyplývá přímo ze zákona o silničním provozu. Pravomoci zahrnují řízení dopravy, zastavování vozidel k provedení kontrol, prověřování dokladů. Nicméně do tohoto teď vstupuje nový prvek, díky kterému policista nevstupuje do kontaktu s řidičem. Téma je nyní aktuální v sousedním Polsku. Tam existuje rozšířený názor, že řidiči zcela ignorují pravidla silničního provozu.

Pravidla nejsou od toho, aby se porušovala. Řidiči nesouhlasí

Předpokládá se, že berou pravidla spíše jako doporučení než povinnost. Často nesouhlasí s rychlostními limity nebo považují umístění dopravních značek za nevhodné. Chovají se jako anarchisti. Ovšem jen do chvíle, než se poblíž objeví policejní hlídka. Pak začnou polští řidiči sekat latinu. Situace se dramaticky mění, když řidiči ví, že v oblasti operuje policejní hlídka. V té chvíli se snaží respektovat pravidla a být obezřetní.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Drony jsou v tomto ohledu novým a účinným nástrojem v boji proti silničním pirátům. Dokážou odhalit nelegální aktivity, jako je předjíždění na nevhodných místech nebo na dvojitých pruzích. A řidiči o nich vůbec neví, nemají je totiž v zorném poli, nevidí je. Užití policejního dronu znamená, že i když řidiči netuší přítomnost policie, mohou být sledováni shora. Toto tajné sledování mění chování řidičů, kteří jsou nuceni dodržovat pravidla.

Ignorování nové dopravní značky je pro řidiče konečná. Hrozí zákaz řízení, pokuta, v horším případě dopravní nehoda

Dron se jako nástroj jeví jako účinný a efektivní, ačkoliv někteří řidiči mohou považovat za nespravedlivé, že jsou sledováni bez svého vědomí. Drony už jsou nasazovány i u nás. Třeba jihomoravští policisté využívají tyto bezpilotní letecké prostředky. Testují optimální využití dronů při monitorování silničního provozu či při dokumentaci závažných dopravních nehod.

Sledování shora má své výhody, řidiči o tom vůbec netuší

Sledují také předjíždění na horizontech, v místech se zákazem předjíždění, kontroluje se i počínání řidičů na železničních přejezdech. Na rizikových křižovatkách silnic se zaměřují na respektování značek upravujících přednost. I středočeští policisté využívají tyto bezpilotní letecké prostředky, například v oblasti dopravy při monitorování silničního provozu nebo při dokumentaci závažných dopravních nehod.

Provozování a užívání dronů v rámci policie má v gesci Letecká služba Policie ČR. Každý útvar, který chce drony používat, musí Leteckou službu žádat o povolení. Jak se zdá, tak drony se ukazují jako efektivní, a je zřejmé, že budou nasazovány víc a víc. Projeví se to do zvýšení bezpečnosti na silnicích, nebo to přinese jen víc peněz na pokutách do státní kasy? To ukáže až čas.

Jezdíte podle pravidel?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články