Co hrozí za řízení bez řidičského průkazu v roce 2022? Bez oprávnění hrozí trest odnětí svobody

Sednout za volant bez řidičského průkazu, to se může stát. Kdo zapomene průkaz doma, zaplatí pokutu, kdo nesmí řídit, riskuje vězení.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě
                   

Do situace, že řidič vyjede bez řidičského průkazu, se může dostat každý docela snadno. Stačí zapomenout doma doklady. Je třeba rozlišovat základní pojmy, vědět, co je průkaz a co oprávnění. Dále chápat stav, kdy řidič vyjede bez řidičského průkazu a kdy bez řidičského oprávnění. Jde o dva skutky s naprosto odlišným právním náhledem. Tak jako tak, řidič nikdy nevyvázne bez trestu.

Občanský průkaz není potřeba, řidičský ano

Mít u sebe řidičský průkaz je vlastně zcela zbytečné. Když řidič předloží policejní hlídce ke kontrole své doklady, paradoxně nemusí předkládat občanský průkaz, ale musí předložit průkaz řidičský. To říká zákon. Řidičské oprávnění umožňuje člověku řídit motorové vozidlo, řidičským průkazem dokládá, že oprávnění řidičské oprávnění má. I bez průkazu v ruce je schopen policista zjistit, jestli řidič má či nemá řidičské oprávnění.

iZdroj fotografie: Policie

Povinnost předkládat řidičák ke kontrole je fakticky nesmyslná, nicméně její porušení, když řidič průkaz zapomene doma, je sankcionována pokutou do dvou tisíc korun. Velmi podobné to pro řidiče je, když jede s řidičským průkazem, kterému skončila platnost. Opět se tím motorista vystavuje postihu pokutou. Správně by měl s dostatečným předstihem zažádat o vystavení nového řidičského průkazu, a s neplatným dokladem nevyjíždět.

Bez oprávnění hrozí trest odnětí svobody

Uvedené skutky jsou hodnoceny jako přestupek s pokutou na místě, ve správním řízením může být finanční postih o 500 Kč vyšší. Trestní body se nepřidělují. Jiné to je, když řidič nemá řidičské oprávnění. Čili nesmí řídit. To už jsme ve zcela jiné právní kategorii, osoba, která řídí auto, ale i jiné motorové vozidlo, bez řidičského oprávnění se dopouští trestného činu. Jedná se o řidiče, který sedne za volant, aniž by absolvoval autoškolu, anebo sice už řidičské oprávnění měl, ale pozbyl ho, například z důvodu jízdy pod vlivem alkoholu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy

Pokuta se může vyšplhat o řády výše, hrozí také trest ve formě odnětí svobody, a to do výše až jednoho roku. Řidič, který měl řidičské oprávnění, přišel o ně a přesto řídí, může být obviněn z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Ten, kdo má platné řidičské oprávnění a řidičský průkaz pouze zapomene doma, „jen“ zaplatí pokutu a může jezdit dál. Stane se. Kdo nemá řidičské oprávnění a usedá za volant, roztáčí spirálu problémů, která ho může dostat na poměrně dlouhou dobu do vězení.

Jste pro, abychom nemuseli vozit řidičský průkaz fyzicky u sebe?

Zdroj: MDČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články