Jaké součásti odejdou nejdříve, pokud nedodržujete servisní intervaly pro výměnu oleje v motoru?

Pro spolehlivý chod motoru musí mít olej požadované vlastnosti. Pokud je nemá, může dojít k poruše některých částí a následné drahé opravě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý výrobce automobilu udává, za jak dlouho by se měl měnit olej v motoru. Přestože se jedná o relativně jednoduchou práci, řada řidičů tyto intervaly nedodržuje a olej nemění. Pokud se jedná o přetáhnutí o několik stovek kilometrů, nebude to vůbec problém. Někteří však tuto výměnu ignorují i několik tisíc, nebo dokonce desetitisíc kilometrů. V takovém případě hrozí riziko poruchy některých částí vozidla.

Olej postupem času ztrácí své vlastnosti

Nový motorový olej přesně odpovídá požadavkům, které jsou kladeny pro spolehlivý provoz motoru. Zajišťuje totiž nejen mazání, ale také chlazení, a odvádí nečistoty z motoru ven (při výměně). Tyto vlastnosti se mění nejen používáním, ale i časem. Proto jsou pravidelné výměny limitovány buď počtem ujetých kilometrů, nebo určeným časem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při nedodržování termínů výměny olej ztratí své potřebné hodnoty a motor je hůře mazaný i chlazený. Ze všeho nejdříve pocítí tyto zhoršené vlastnosti rozvody. V důsledku toho se může zhoršit činnost napínáku a dojde k přeskočení rozvodového řetězu. Následně se potkají písty s ventily a katastrofa je na světě. Takové poškození vyžaduje velmi nákladnou opravu a přitom mu lze jednoduše zabránit.

Výměna oleje je levnější než následné opravy

Mezi další části, které by se mohly při nesprávném měnění oleje pokazit, patří ložiska či turbodmychadlo. Nebo se může také přidřít kliková hřídel a písty. Stejně tak jako v prvním případě se nejedná o levné opravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Všechny tyto práce budete muset svěřit zkušenému servisu, protože nejsou vůbec jednoduché. Je tedy lepší raději měnit olej přesně podle předepsaných hodnot, než potom řešit drahé opravy motoru. Při výměně oleje je nutné vždy vyměnit i olejový filtr.

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články