Cena pohonných hmot přestává být hlavním problémem. Nebudeme je mít do čeho tankovat

Vysoká inflace způsobuje zdražení většiny zboží a služeb. Automobil, který byl brán jako samozřejmost, se může pro mnoho lidí stát nedosažitelným luxusem.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Pokud jste měli v plánu si pořídit nové vozidlo, možná budete muset nákup odložit. Jestliže nemáte v záloze velký finanční obnos, bude potřeba si ještě trochu našetřit. V důsledku růstu cen se totiž zvedne i konečná částka u všech nových aut. Nezvedají se jenom ceny aut, ale také pohonné hmoty a vše ostatní. Z autosalonu byla auta vždy o něco dražší, ale nyní si je budou moci dovolit pouze ti nejbohatší z nás.

Dlouhodobý růst cen

Už za poslední dva nebo tři roky jsme museli sáhnout hlouběji do kapsy, abychom si mohli dovolit nové vozidlo. Již dříve byly ceny v autosalonech vysoké, ale nyní jsou ještě mnohem vyšší. Vozidla začínají být čím dál dražší, a to i o několik desítek tisíc. V celém světě se všechno zdražuje a lidé musí začít s šetřením peněz. Výroba automobilu závisí na několika produktech. Jestli polovina z nich zdraží, bude výsledná cena jednoho vyrobeného auta pro většinu lidí nezaplatitelná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chybí základní suroviny

Největší problémy jsou nyní s dodávkou surovin, jako je například lithium, nikl, mangan a kobalt. Poptávka po nich je obrovská, protože se jedná o základní suroviny pro výrobu baterií elektrovozidel. Kvůli vzrůstající poptávce je jejich cena vysoká, a navíc výroba v dolech nestíhá. Volkswagen, Daimler a Stellantis se stále snaží vymyslet, jak co nejvíce vytěžit z toho, co zůstává na trhu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Obchod s ojetými vozy

Jelikož budou ceny nových aut hodně vysoké, bude pro průměrnou rodinu těžké, aby si na takové vozidlo vůbec našetřila. S největší pravděpodobností si lidé budou více kupovat ojeté vozy, které budou o něco levnější. I v tomto směru však dochází k navyšování cen. Je potřeba si počkat na lepší časy, protože svět se momentálně mění. Zatím si můžete dávat peníze stranou, abyste měli v budoucnu peníze na nové vozidlo.

Zvažujete nyní koupi nového či ojetého vozu?

Zdroj: Carmag

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná