Rozdíl mezi zimními a celosezónními pneumatikami je markantní

                   

Současné období přikazuje mít na voze zimní pneumatiky. Tedy jak tam, kde je to vyžadováno značkou, tak i tam, kde je na vozovce vrstva sněhu či ledu a podmínky to přímo vyžadují. Jinak zimní pneumatiky nutné nejsou. A tak řada lidí využívá letní a ti odpovědnější celosezonní pneu. Jaký je rozdíl mezi nimi a zimní sadou?

Rozdíl ve vlastnostech vlivem teplot

Zimní pneumatika je primárně určená na počasí, kdy se teploty blíží nule, nebo pod ni klesají. Tomu je přizpůsobena i směs, která má v daném období nejlepší vlastnosti. Celosezonní pneumatika však musí zvládnout teploty i třicet nad nulou, stejně jako teploty dvacet pod nulou. Ani v jednom období tak nebude mít ideální vlastnosti.

Rozdíl v tom, kde a kolik jezdíme

Nezapomínejme na to, jak velké máme nájezdy a kde. Pokud bydlíme na horách, jsou zimní pneumatiky nutností. Z pohledu zákona i bezpečnosti. Naopak v nížinách, kde nesněží si lze vystačit s celoročními. Roli však hraje i nájezd. Pokud cestujeme často, je lepší volbou pneumatika zimní, jelikož celoroční je určena spíše pro kratší nájezdy. A to pro svou univerzálnost směsi.

Rozdíl v přilnavosti

V jakýchkoliv zimních podmínkách bude zimní pneumatika vždy lepší než pneumatika celoroční. Proč? Jelikož zimní verze je vyráběna právě s ohledem na podmínky, jako je sníh či led. Ta celosezonní musí ještě zvládnout horkou suchou letní vozovku, a tak se musí při jejím vývoji hledět na kompromisy.

Rozdíl v univerzálnosti

Hlavně na začátku a konci zimy, kdy už je sněhu málo a teploty stoupají, mohou nabídnout větší univerzálnost celoroční. Dokonce můžeme říci, že nejoptimálnější volbou by bylo nejprve nazout právě tyto, později při skuteční zimě klasickou zimní sadu a na konci zimy zase celosezonní. To proto, že se lépe vypořádají s různými výkyvy, jako je třeba sucho, mokro, teplo, chlad a další rozmary počasí.

Rozdíly v cenách

Jsou, ale vždy pouze s ohledem na to, od jakého výrobce pneumatiky máme, nebo jaké jsou kvality. Obecně tak můžeme říci, že stojí velmi podobně. Z tohoto důvodu tedy není nutně otázka peněz to, jakou variantu koupíme. Vždy by měla rozhodovat naše bezpečnost a to, jak a kde jezdíme a co od pneumatiky očekáváme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články