Dejte si pozor, tato kontrolka je stejně důležitá jako kontrolka motoru. Co dělat, když se rozsvítí?

Když se vám v autě rozsvítí červená kontrolka, značí o tom, že problém není radno zanedbávat a měli byste ho vyřešit co nejdříve.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Červená kontrolka nikdy nesvědčí nic dobrého i přesto si stále velká většina řidičů myslí že tyto kontrolky nemusí řešit. Bohužel opak je pravdou a neuvědomí si jaké důsledky mohou nastat autu, pokud je budou ignorovat. Přečtěte si, co může znamenat taková kontrolka oleje.

Kontrolka hladiny oleje – co přesně to znamená?

Ukazatel připomínající olejovou nádobu s kapkou, již najdeme na každém autě. Když se nám rozsvítí tento symbol znamená to, že v oběhu je velmi nízká hladina oleje nebo dokonce žádný olej. Tento problém bychom neměli zanedbávat, jelikož olej v autě slouží na promazávaní motoru. Při rozsvíceni této kontrolky musíme auto co nejrychleji zastavit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve správně fungujícím autě by se kontrolka měla rozsvítit po otočení klíčku v první poloze a zhasnout po nastartování vozidla. Auta si před každým nastartováním zkontrolují hladinu oleje. Může se také stát, že se kontrolka rozsvítí za jízdy nebo po nastartování motoru vůbec nezhasne. Taková situace obvykle znamená poruchu a pak je nutné auto co nejrychleji zastavit a vypnout motor.

Možné příčiny rozsvícení světla

Příčin může být mnoho… Jednou z nejjednodušších detekcí a odstranění je nízká hladina oleje v systému, která může být způsobena například únikem oleje. V tomto případě je nutné pečlivě zkontrolovat a utěsnit místo úniku a doplnit olej. Další příčinou může být porucha čerpadla. Může také selhat snímač tlaku oleje, který se může rozsvítit, i když motor funguje správně a hladina oleje v motoru je správná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaký je rozdíl mezi červenou a oranžovou kontrolkou oleje?

Oranžová kontrolka značí nízkou hladinu oleje v motoru. Jelikož je kontrolka oranžova tak není povinností auto zastavit a dále nepokračovat stačí pouze doplnit hladinu oleje na nejbližší čerpací stanici. Pokud nejste příliš daleko od domova, kde máte olej můžete dojet až domů. Během jízdy se doporučuje držet auto v nižších otáčkách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Červená kontrolka na palubním počítači značí velké riziko poškození vozu, proto musíte co nejdříve auto zastavit a vypnout motor. Když symbol svítí červeně znamená to nedostatečné mazání motoru, obvykle díky nízké hladiny oleje. Tato kontrolka často svítí i při doplnění oleje. Je to znamení, že problém bude větší, než se mohl na první pohled zdát.

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná