Ruský Batmobile v akci, tohle je vůz speciálních jednotek, říká se mu Kat!

                   

I když bylo tohle auto hotové dávno před jeho prvním zveřejněním, vždy jsme měli možnost vidět jen minimum fotek a nikdy jsme nevěděli žádné specifické informace. Nyní je tomu jinak a ruský Falkatus, jak zní jeho oficiální název, je plně odhalen.

Tohle vozidlo patří ruské FSB (federální bezpečnostní služba) a jejím speciálním jednotkám. FSB je v podstatě nástupce komunistické policie neboli KGB. Prezident Putin vybavil tuhle speciální jednotku Katy proto, aby bola schopna okamžitě a bez problémů zasáhnout tam, kde je to za potřebí. A to Katy tedy dokážou, pojďme si je malinko přiblížit.

Základem tohoto monstra je šasi ze závodního trucku Kamaz 4911, který se využíval v závodech Dakar. Dokonce koluje i spekulace, že někdejší závodník závodů Dakar a zároveň 7 násobný mistr světa, Vladimir Chagin, byl přímo zapojen do vyvíjení a testování tohoto obrněného vozidla. Pod kapotou je schován naftový osmiválec s výkonem 730 koní a masivním kroutícím momentem 2900 Nm. I když má Kat hmotnost až 12 tun, je schopen se rozběhnout na rychlost téměř 200 km/h.

Pancíř tohoto auta je třídy 6a, to znamená, že odolá střelám ráže až 7,62 mm. Do kabiny pojme až 10 členů speciálních jednotek. Vepředu je místo pro řidiče a pravděpodobně i pro velitele. Dále pak sedí 6 vojáků po stranách vozu tváří k sobě a poslední dva mohykáni sedí v proti směru jízdy úplně v zádi vozu, kdyby byla potřeba okamžitě zasahovat. Karoserie je popisována jako V-shaped, tedy tvarována do písmene V, aby měli vojáci perfektní výhled na okolí a zároveň přehled o aktuální situaci v terénu (lidi tohle auto přirovnávají k Batmobilu). Střecha má ve středu poklop, který může sloužit na nainstalování zbraně, kdyby byla potřeba.

Ve videích pod článkem si můžete prohlídnout Falkatus při zásahu a taky jejich vylodění na Krymu. Kromě Kata se tam nachází i další vojenský speciál s názvem „Tiger“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články