Nadšenci přestavěli dieselový motor tak, aby běžel na benzín. Výsledky experimentu natočené na video jsou úžasné

Ruští automechanici z YouTube kanálu GARAGE 54 se pokusili přestavět dieselový motor Toyota na benzín. Výsledky byly zajímavé.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Dieselové a benzínové motory se od sebe velmi liší, proto není možné v běžných automobilech jedno palivo vyměnit za druhé. Záměna paliva s sebou vždy nese nákladné problémy. Je však nutno dodat, že základní myšlenka spalovacích motorů je vesměs stejná. Dalo by se tedy při provedení jistých úprav pohánět dieselový motor benzínem? Na to se ve svém pokusu zaměřili automechanici z YouTube kanálu GARAGE 54.

Odlišnosti v konstrukčním řešení motorů

Není to ale vůbec lehký úkol. Benzín a nafta se v motoru spalují odlišně, což znamená, že je potřeba motor značně upravit. Jako první vyvstává problém s rozdílnými kompresními poměry paliva ve spalovací komoře. Kompresní poměr v dieselovém motoru je pro benzínové palivo příliš vysoký. Bylo tedy potřeba rozebrat motor. Poté následovalo očištění jednotlivých částí a měření spalovací komory. Kompresní poměr byl následně snížen mimo jiné pomocí broušení plochy pístů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To však nebyl jediný problém, se kterým se mechanici potýkali. Dalším rozdílem v konstrukci motoru, který museli vyřešit, je absence svíček. Benzínové motory mají svíčky, které hodí jiskru. Diesely mají žhaviče. Otvory se žhaviči tedy byly převrtány tak, aby do nich vešly svíčky. Dále nahradili palivové čerpadlo.

Jak dopadlo první nastartování

Po všech těchto úkonech nastal čas motor znovu seskládat. Pak následovalo připojení baterie, natankování benzínu a první nastartování. Motor naskočil na první pokus. A přestože v nízkých otáčkách neběžel hladce, fungoval, a to relativně dobře. Určitě lépe, než by se dalo čekat. 

Zdroj: Garage54

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články