Sultán má harém 7 000 aut, utratil za něj přes 107 miliard Kč. Na světě není bohatší sběratel

Fanouškovi automobilů se podařilo vybudovat pravděpodobně jednu z největších sbírek na světě. Ovšem předpokládat, že obsahuje modely nejrůznějších značek, je mylné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sbírání aut je sice zábavný, ale také přinejmenším hodně nákladný koníček. Obzvlášť, když si někdo může dovolit pořídit několik tisíc kousků do sbírky. Nejenže musí mít dost znalostí o všem, co se děje pod kapotou některých nejvzácnějších a nejdražších aut na světě, ale musí mít i místo, kde je uskladní nebo třeba mechanika, který je bude udržovat.

Luxusní a vybrané kousky

Za předpokladu, že sběratel disponuje odpovídajícím, nebo spíš neomezeným rozpočtem, může koníček přerůst skoro v posedlost. A vozový park se pak bez problémů může rozrůst na několik tisíc exemplářů, mezi kterými se dají najít i velmi exkluzivní automobily. Za tuto sbírku její majitel zaplatil sumu, která každému vyrazí dech.

iZdroj fotografie: Rolls Royce

Automobily jsou vášní milionů lidí na celém světě, ale jen někteří si mohou dovolit splnit si svůj sen a vlastnit alespoň jedno superauto za celý život. Když se ale někdo rozhodne je sbírat, je to ještě složitější. Překážkou pak nejsou jen peníze za samotný automobil, ale i finance na přízemnější záležitosti, jako je sklad, údržba, mytí.

Sultánův harém vozů

Nic z toho ale nemusel řešit majitel několikatisícové luxusní sbírky automobilů. Finance ani údržba nebo prostory, kde vozy uskladní, nejsou pro brunejského sultána překážkou. A tak si mohl Hassanal Bolkiah dovolit nashromáždit ve své obrovské hale více než 7 000 automobilů. Téměř všechny vozy jsou skvosty. Podle odborníků jejich hodnota přesahuje 5 miliard dolarů, tedy v přepočtu asi 107 miliard korun.

Sultán má na automobily velmi dobrý vkus, takže se jeho kolekce omezuje téměř výhradně na luxusní značky. Sbírá pouze Astony, Bentley, Ferrari, Lamborghini, Mercedesy, Porsche a Rolls Royce. V jeho sbírce jsou i další vozy jiných výrobců, ale jak sultán uvedl, nepatří jemu, ale členům jeho nejbližší rodiny.

Jaký vůz ze sbírky byste brali?

Zdroj: TheRichest

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články