Sezona dovolených je v plném proudu. Znáte předpisy v jiných zemích? Víme, co může překvapit

                   

Sezona dovolených je v plném proudu a mnoho lidí vyráží na dovolenou nikoliv letadlem nebo autobusem, ale vyrážejí také vlastním vozem. A jelikož cesta vede přes několik různých zemí, je dobré mít jasno v tom, jaké jsou v konkrétní zemi předpisy, co se může a co naopak nesmí. Společně se proto podíváme na výčet několika evropských zemí, které můžete projíždět nejenom při cestě do tolik populárního Chorvatska, nebo také do Itálie.

Rakousko

To s největší pravděpodobností neminete. Proto je dobré vědět, kolik v této zemi můžete jet. Pokud jste v obci, platí stejně jako u nás limit 50 kilometrů v hodině. To stejné platí na dálnici, kde je limit 130 km/h. Mimo obec na to však můžete šlápnout o trochu více, jelikož zde máte možnost jet až stovkou. na co si rozhodně dát pozor, to je alkohol za volantem, kde je limit pouze 0,1 promile.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Chorvatsko

Velmi častý cíl cesty mnohých řidičů. Pokud jde o rychlosti, jsou zde stejné limity, jako je tomu u nás. Tedy padesátka v obci, devadesátka mimo obec a rychlost 130 km/h v případě jízdy po dálnici. Zajímavé zde jsou předpisy pro alkohol. Pokud je vám méně než 24 let, je zde nulová tolerance. U starších řidičů a řidiček je však tolerována hodnota 0,5 promile.

Slovensko

Pro mnoho cestovatelů na dovolenou může být průjezdním bodem. Proto je dobré vědět, co zde čekat. Nutno říci, že překvapeni z předpisů pravděpodobně nebudete, jelikož je to úplně stejné, jako u nás. V obci musíte držet padesátku, mimo obec devadesátku a v případě dálnice nepřekračujte limit 130 kilometrů v hodině. Pokud jde o alkohol, tak i na Slovensku, stejně jako u nás, platí nulová tolerance.

Slovinsko

Velmi častá průjezdní země, pokud se jí nesnažíte z důvodu úspory na dálniční známce vyhnout. Pokud ne, počítejte s tím, že v obci musíte jet 50 a mimo obec 90. Dále se můžete setkat také s typem rychlostních silnic, kde je možné legálně jet až rychlostí 110 kilometrů v hodině. Tyto silnice jsou doplněny klasickou dálnicí, kde platí stejně jako u nás 130 kilometrů v hodině. Pokud jde o alkohol, je třeba rozlišit řidiče začátečníka který musí mít nulu, nebo řidiče již několik let jezdícího, u kterého může být dovoleno 0,5 promile.

Řecko

Pro mnohé se může jednat o cíl cesty. Ta trvá poměrně dlouho a není vhodné zkazit si ji porušením předpisů. Rychlostní limity jsou zde trochu jiné než u nás. V obci můžete padesátkou, ale mimo obec maximálně 80 kilometrů v hodině. Na silnicích rychlostních je povoleno 110 kilometrů v hodině a pokud jde o dálnice, tak je zde povoleno 130 km/h. Možný alkohol za volantem je rozdělen podle toho, kolik je vám let. Začátečníci do 23 let věku mohou mít 0,2 promile. Starší a tedy zkušenější řidiči mohou mít 0,5.

Itálie

Další z častých cílů mnohých tuzemských turistů. Pokud i vás, doporučujeme dodržovat stejné rychlosti, jako je tomu u nás. Tedy padesátku v obci, devadesátku mimo ní a 130 km/h v případě jízdy na dálnici. Pokud máte řidičský průkaz kratší dobu než 3 roky, zapomeňte na alkohol a počítejte s nulovou tolerancí. Pokud už jezdíte déle, něco si dát můžete, jelikož je vám povoleno 0,5 promile.

Německo

I přes to můžete jet na svou dovolenou. A jakou rychlostí? Pokud jste v obci, tak stejnou jako u nás. Tedy maximálně padesátkou. Pokud jedete mimo obec, můžete jet rychleji než u nás. Zde je povolený limit 100 km/h. Zaujme jízda na dálnici, kde je celá řada úseků s neomezenou rychlostí a je na vás, kolik pojedete. Nejsou to ale všechny a tak doporučujeme hlídat značky a sledovat, zda je 130 km/h jenom doporučených, nebo přikázaných. A jak je to s alkoholem za volantem? Pokud je vám méně než 21 nebo máte řidičák kratší dobu než 2 roky, myslete na nulovou toleranci. U ostatních řidičů je tolerována hodnota 0,5 promile.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články