Sezona dovolených je v plném proudu. Znáte předpisy v jiných zemích? Víme, co může překvapit

                   

Sezona dovolených je v plném proudu a mnoho lidí vyráží na dovolenou nikoliv letadlem nebo autobusem, ale vyrážejí také vlastním vozem. A jelikož cesta vede přes několik různých zemí, je dobré mít jasno v tom, jaké jsou v konkrétní zemi předpisy, co se může a co naopak nesmí. Společně se proto podíváme na výčet několika evropských zemí, které můžete projíždět nejenom při cestě do tolik populárního Chorvatska, nebo také do Itálie.

Rakousko

To s největší pravděpodobností neminete. Proto je dobré vědět, kolik v této zemi můžete jet. Pokud jste v obci, platí stejně jako u nás limit 50 kilometrů v hodině. To stejné platí na dálnici, kde je limit 130 km/h. Mimo obec na to však můžete šlápnout o trochu více, jelikož zde máte možnost jet až stovkou. na co si rozhodně dát pozor, to je alkohol za volantem, kde je limit pouze 0,1 promile.

Chorvatsko

Velmi častý cíl cesty mnohých řidičů. Pokud jde o rychlosti, jsou zde stejné limity, jako je tomu u nás. Tedy padesátka v obci, devadesátka mimo obec a rychlost 130 km/h v případě jízdy po dálnici. Zajímavé zde jsou předpisy pro alkohol. Pokud je vám méně než 24 let, je zde nulová tolerance. U starších řidičů a řidiček je však tolerována hodnota 0,5 promile.

Slovensko

Pro mnoho cestovatelů na dovolenou může být průjezdním bodem. Proto je dobré vědět, co zde čekat. Nutno říci, že překvapeni z předpisů pravděpodobně nebudete, jelikož je to úplně stejné, jako u nás. V obci musíte držet padesátku, mimo obec devadesátku a v případě dálnice nepřekračujte limit 130 kilometrů v hodině. Pokud jde o alkohol, tak i na Slovensku, stejně jako u nás, platí nulová tolerance.

Slovinsko

Velmi častá průjezdní země, pokud se jí nesnažíte z důvodu úspory na dálniční známce vyhnout. Pokud ne, počítejte s tím, že v obci musíte jet 50 a mimo obec 90. Dále se můžete setkat také s typem rychlostních silnic, kde je možné legálně jet až rychlostí 110 kilometrů v hodině. Tyto silnice jsou doplněny klasickou dálnicí, kde platí stejně jako u nás 130 kilometrů v hodině. Pokud jde o alkohol, je třeba rozlišit řidiče začátečníka který musí mít nulu, nebo řidiče již několik let jezdícího, u kterého může být dovoleno 0,5 promile.

Řecko

Pro mnohé se může jednat o cíl cesty. Ta trvá poměrně dlouho a není vhodné zkazit si ji porušením předpisů. Rychlostní limity jsou zde trochu jiné než u nás. V obci můžete padesátkou, ale mimo obec maximálně 80 kilometrů v hodině. Na silnicích rychlostních je povoleno 110 kilometrů v hodině a pokud jde o dálnice, tak je zde povoleno 130 km/h. Možný alkohol za volantem je rozdělen podle toho, kolik je vám let. Začátečníci do 23 let věku mohou mít 0,2 promile. Starší a tedy zkušenější řidiči mohou mít 0,5.

Itálie

Další z častých cílů mnohých tuzemských turistů. Pokud i vás, doporučujeme dodržovat stejné rychlosti, jako je tomu u nás. Tedy padesátku v obci, devadesátku mimo ní a 130 km/h v případě jízdy na dálnici. Pokud máte řidičský průkaz kratší dobu než 3 roky, zapomeňte na alkohol a počítejte s nulovou tolerancí. Pokud už jezdíte déle, něco si dát můžete, jelikož je vám povoleno 0,5 promile.

Německo

I přes to můžete jet na svou dovolenou. A jakou rychlostí? Pokud jste v obci, tak stejnou jako u nás. Tedy maximálně padesátkou. Pokud jedete mimo obec, můžete jet rychleji než u nás. Zde je povolený limit 100 km/h. Zaujme jízda na dálnici, kde je celá řada úseků s neomezenou rychlostí a je na vás, kolik pojedete. Nejsou to ale všechny a tak doporučujeme hlídat značky a sledovat, zda je 130 km/h jenom doporučených, nebo přikázaných. A jak je to s alkoholem za volantem? Pokud je vám méně než 21 nebo máte řidičák kratší dobu než 2 roky, myslete na nulovou toleranci. U ostatních řidičů je tolerována hodnota 0,5 promile.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články