Sirotčince aut: Nikdy si nenajdou majitele a hnijí na parkovištích, proč?

                   

Ihned na začátek upozorňujeme, že při pohledu na fotografie v článku by na kdejakého milovníka aut mohly přijít mdloby. Tisíce úplně nových automobilů stojících na rozlehlých parkovištích, na které pouze sedá prach a čeká je nejistý osud. A také se pravděpodobně ani k finálnímu zákazníkovi nedostanou.

Baltimore, Maryland, USA

Tak lze charakterizovat parkoviště, nebo spíše odkládací místa automobilek, na vyrobené vozy, které nemají šanci natočit za svůj život nějaký ten kilometr v rukou majitele.  Jaký je důvod odložení takovýchto aut a proč nejsou taková auta využita k dobrým účelům či prodána se slevou?

Přístav Valencie, Španělsko

Problém přeplněných parkovišť u továren automobilů tkví v ekonomice. Pokles prodejů automobilů totiž nijak nemůže nesmí omezit samotnou výrobu. Dodavatelské řetězce a ekonomika jsou velice úzce spojeny a továrnám se nevyplatí propouštět zaměstnance a snižovat výrobu. Z ekonomického hlediska by snížení produkce vedlo ke katastrofickým následkům pro hutnický průmysl a celý průmysl by se dostal do spirály. Z toho důvodu automobilky raději nová přebytečná auta odloží někam vedle a pokračují ve výrobě.

Petrohrad, Rusko

A co se s takovými auty děje? Je zřejmě jasné, že na pospas vlivům přírody nezůstávají v dokonalém stavu. Je škoda, že automobilky nejsou alespoň velkorysé a nedají taková auta těm, kteří je potřebují. Ono totiž prodat takové automobily se slevou by znamenalo, že by si potom již nikdo nový vůz za plnou cenu nekoupil.

Španělsko

Odstavená auta jsou maximálně recyklována či případně přestavěna na novější modely. Nejrychlejší poškození se při takovém stání dostává motoru. Všechen olej totiž steče do olejové vany a části motoru korodují v důsledku vystavení vlivu vzduchu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články