Objev století: Našel se naprosto mimořádný sklad s desítkami raritních vozů. Zkuste si tipnout hodnotu

Na předměstí Tokia našli sportovní vozy Nissan Skyline GT-R. Celková cena převyšuje hodnotu 230 milionů Kč. Kdo v nich bude jezdit a proč je jich tolik na jednom místě?

i Zdroj fotografie: Motor1
i Zdroj fotografie: Motor1
i Zdroj fotografie: Motor1
i Zdroj fotografie: Motor1
i Zdroj fotografie: Motor1
i Zdroj fotografie: Motor1
i Zdroj fotografie: Motor1
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

První Nissan Skyline GT-R přišel na trh v roce 1969. Jednalo se tehdy o kompaktní sedan s motorem o výkonu 160 koní. Nicméně nejznámějšími zástupci Skyline GT-R se staly modely R32, R33 a R34, které nabízely pohon všech kol a výkonné přeplňované motory s označením RB26DETT. Tyto modely mají po celém světě silnou základnu fanoušků a sběratelů a ani v České republice tomu není jinak.

Skyliny, které spaly 25 let

Uvnitř nalezeného japonského skladu je shromážděno přímo fantastické množství Nissanů Skyline GT-R čítající desítky kusů. Většinu z nich představují sportovní modely s karoserií R34. Majitelé skladu uvedli, že mnoho vozů ve skladu vlastní kupci z USA. Co za tím stojí?

iZdroj fotografie: Motor1

Ve Spojených státech totiž platí „pravidlo 25 let“. To zakazuje dovoz vozů mladších 25 let v případě, že nebyly původně certifikovány pro prodej na americkém trhu. A přesně z tohoto důvodu si majitelé své miláčky uskladněné v Japonsku zatím domů do USA ještě nenechali poslat. Zatím jen platí měsíční poplatky za bezpečné uskladnění svých vozů v Japonsku.

Sklad se začne brzy vyprazdňovat

Někteří z majitelů se před koupí vozu vydali přes Tichý oceán, aby si svůj Nissan Skyline GT-R prohlédli. Jiní zájemci si vůz koupili na dálku, aniž by ho osobně vůbec viděli. Evidentně jim to stálo za to. Každopádně pro mnohé majitele uskladněných Skylinů je dobrá zpráva v tom, že jejich vozy již překonaly věkovou hranici 25 let, a se svými vozy se konečně brzy setkají na území USA.

iZdroj fotografie: Motor1

Nissan Skyline GT-R (verze R34) je osazený 2,6litrovým přeplňovaným motorem o výkonu 280 koní a s točivým momentem 392 Nm. Tento vůz disponuje šestistupňovou manuální převodovkou, nabízí zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,9 s a jeho maximální rychlost je 250 km/h. Teď otázka, jak to funguje s dovozem aut z Japonska u nás.

iZdroj fotografie: Motor1

Dlouhé roky nešlo automobily z Japonska u nás přihlašovat. Měly volant na špatné straně. Takže ten, kdo chtěl japonské auto, musel svým způsobem nějak obcházet předpisy. Třeba příznivci Subaru Impreza STI si auta z Japonska vozili. A tady je pak předělávali na auta s volantem na druhé straně. Kupovali japonské speciály STI a k tomu evropské, klidně nabourané 1.5, 1.6, dvoulitry nebo i přeplňovaná GT.

S tím, že používali dárce, kteří poskytli doklady. Třeba klidně Imprezy s malým atmosférickým motorem. Spekulovalo se, že tohle nikdo nepozná. Pak se situace uvolnila. Japonské auto šlo klidně přihlásit ve Velké Británii. A díky tomu, že Británie byla v EU, dalo se v rámci evropského prostoru takové auto přivézt a přihlásit i u nás. Takže teď u nás jezdí docela dost aut s volantem na druhé straně. A legálně. Nicméně auto bez dokladů, nalezené ve skladu, oficiálně přihlásit nelze.

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Jak se vám líbí Nissan Skyline GT-R ve variantě R34?

Zdroj: Motor1
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články