Lze míchat různé barvy směsí do ostřikovačů bez rizika poškození auta? Po omytí skla může řidič nadýchat až 0,7 promile

Řidič automobilu by měl ostřikovat přední skla s opatrností. Nejde o to, jakou má směs barvu, ale o alkohol, který může řidič nadýchat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Se zřejmou pravidelností se každou zimu objevují u prodejců nejrůznější kapaliny do ostřikovačů. Jak na čerpacích stanicích, v supermarketech a ostatních maloobchodech, tak i ve velkoobchodní síti a u autoservisů. Jde o produkty nejrůznějšího původu, balení a také barvy. Otázkou je, jaký druh kapaliny je vhodný, který vybrat na dané období. Jak neutratit peníze zbytečně a nepoškodit automobil?

Nejde o barvu kapaliny. Důležité je chemické složení

Nabízí se otázka, zda nějak souvisí barva kapaliny s kvalitou produktu. Při analýze problému, byť relativně jednoduché, pro potřeby automobilového magazínu, a ne chemické laboratoře, je třeba znát jedno. Protože se jedná o zimní směs, je potřeba zabránit zamrzání při teplotách pod bodem mrazu. Z toho důvodu pak musí kapalina obsahovat nějaký druh alkoholu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obvykle se při výrobě nemrznoucích směsí do ostřikovačů používají tři typy: isopropyl, etanol a metanol. Chemickými vzorci jde o blízké sloučeniny, ovšem vlastnostmi se tyto chemikálie liší. S ohledem na bezpečnost a životní prostředí jsou některé relativně neškodné, jiné jsou naopak životu nebezpečné. Alkohol je v obecném pojetí běžnou látkou a má na řadu lidí pozitivní vliv.

Alkohol není jen jeden, existuje více typů. A nebezpečných

V rovině konzumace alkoholu je Česká republika dlouhodobě na prvních místech. Některým řidičům tak může nemrznoucí kapalina vyloženě vonět díky určitému lihovému aroma. Etylalkohol je považován za společensky přijatelný, jakkoli jde o drogu, je přijatelné ho konzumovat. Do určitého množství není pití etylalkoholu škodlivé, i když lze protialkoholní léčebny vnímat jako důkaz opaku.

Izopropylalkohol už ovšem při konzumaci může mít negativní vliv na kardiovaskulární systém. A metylalkohol je jed, stačí zavzpomínat na takzvanou metanolovou aféru. Po požití pouhých 10 ml této kapaliny může konzument trvale přijít o zrak. Při vyšším množství nastávají tragičtější následky – smrt. Manipulace s nemrznoucí směsí do ostřikovačů není zcela jednoduchá a snadná. Řidiči by měli znát určitá rizika, respektive souvislosti.

Kdo ostřikuje, může před hlídkou policie nadýchat alkohol

Některé prameny uvádějí, že po doplňování nemrznoucí směsi do nádrže může mít řidič pozitivní výsledek při dechové zkoušce na alkohol. V ČR byly v roce 2012 prezentovány výsledky výzkumu dokazující, že řidič může „nadýchat“, i když jen jede v autě a ostřikuje sklo. Tehdy přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt vysvětlil, že řidič v kabině vozu po ostřikování může nadýchat až 0,7 promile. A to až 13 minut po ostřikování.

iZdroj fotografie: Policie ČR

To jen dokazuje, že používání ostřikovačů není zcela nevinnou a neškodnou záležitostí. Nejefektivnější na výrobu ostřikovací směsi s ohledem na náklady je izopropylalkohol. Není vstřebatelný a jeho distribuce je zcela legální. Tento alkohol má sám o sobě štiplavý zápach, výrobci tedy přidávají do směsi různé aroma a také barviva. Každý výrobce má svou vlastní recepturu, proto se barvy jednotlivých produktů liší.

Kapaliny různých barev lze míchat, nic nehrozí

Liší se ale také vůně kapalin a v závislosti na složení právě i určitá štiplavost či agresivita při nadýchání. Mezi barvami není zásadní rozdíl, odstín nemá žádný vliv na to, jak bude auto opláchnuto. Všechny kapaliny do ostřikovače by měly plnit danou funkci stejně bez ohledu na barvu. V zásadě lze tedy použít kapalinu jakékoli barvy, dokonce není problém kapaliny různých barev míchat.

Užitečnou radou pro praktické řidiče může být doplňování ostřikovací směsi jiné barvy než mají ostatní kapaliny v systému. V případě, že se objeví louže pod autem, například při prasknutí nádržky ostřikovače, má motorista jistotu, co bylo poškozena a vyteklo. Kvalitu, respektive účinnost jednotlivých kapalin do ostřikovače odhalí řidič pravděpodobně nejlépe tím, že kapaliny postupně vyzkouší.

Co vy, voní vám kapalina do ostřikovačů?

Zdroj: Aktuálně
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články