Smrtelné chyby při řízení v noci, kterých se dopouští drtivá většina řidičů

                   

S prodlužující se nocí a zkracujícím se dnem pochopitelně přibývá nutnost řízení za tmy. Skutečnost, že řízení za takových podmínek má svá specifika, je každému za volantem známa – alespoň teoreticky. V praxi však většina řidičů řídí stejnou způsobem ve dne i v noci. A to se může dost často vymstít. I drobnosti, kterým během dne nikdo nevěnuje pozornost, se totiž v noci mohou stát kritickými.

Abyste viděli a byli vidět

Jednou z nejběžnějších chyb v noci je zanedbávání čistoty světlometů a čelního skla. Ve městě, kde pouliční osvětlení umožňuje vidět z dálky i ve tmě, není dokonalá čistota světlometů a brzdových světel tak nutná. V příměstských a venkovských podmínkách, zejména za vlhkého a deštivého počasí, se však rychle znečisťují, což zvyšuje rizika těžkých nehod. Světlomety přitom pouze stačí občas otřít hadrem nebo papírovou utěrkou.

Křišťálově čistý zrak

Stejně důležitá je viditelnost skrze čelní sklo, to by mělo být čisté z vnějšku i zevnitř. Vnější plechovka se stěrači. Nejzákeřnější znečištění bývá z vnitřní strany, kde je během dne pokryto průhledným filmem nečistot, které za světla nepostřehnete. Svou zákeřnou roli začíná hrát v noci, kdy světlo protijedoucích aut dopadá na čelní sklo a nečistoty na skle vytvoří neprůhledný závoj, který se řidič jeví jako mlha přímo před očima.

iZdroj obrázku: Adobe Stock

Divoké zatáčení za tmy

Vážnou chybou při jízdě v noci je ostré zatáčení při vysokých rychlostech. Je to proto, že světlomety svítí v přímce a až posléze osvětlují zatáčku. A pokud je tam stojící auto, spadnutý kámen, hluboká díra nebo cokoliv jiného, řidič prostě nebude mít čas reagovat. Proto před prudkou zatáčkou musíte radikálně snížit rychlost a být připraveni na nouzové brzdění.

iZdroj obrázku: PxPhere

Jízda vedle kamionu

Smrtelnou chybou řidiče automobilu je jízda v noci po dálnici nebo po víceproudové silnici po pravé straně velkého nákladního vozidla. Většina řidičů nákladních vozidel má velké problémy s výhledem do této oblasti nebo jsou prostě neopatrní a pokud začnou odbočovat vpravo, výsledek pro  auto jedoucí vedle nich je často fatální.

iZdroj obrázku: Adobe Stock

Jak se vyhnout oslnění

Velkým nebezpečím při jízdě v noci je oslnění světlomety protijedoucích vozidel. Je velkou chybou pokoušet se tuto nádheru neustále propichovat očima. Zkušení řidiči doporučují udělat něco jiného.

iZdroj obrázku: Pixabay

Pokud je protijedoucí proud automobilů nepřetržitý a oslnění nekončí, je nejlepší se schovat za velký náklaďák a držet se krajnice napravo. Nákladní vozidlo vás tedy uskryje před oslněním. A co je stejně důležité – v případě nehody bude první nebožák v protisměru čelit střetu s náklaďákem.

Dálková světla protijedoucích aut jsou obzvlášť nepříjemná, když se po stoupání dostanete na horizont Abyste se v takové době vyhnuli oslnění xenonem, měli byste přesunout pohled doprava, zúžit víčka a snížit rychlost. V případě oslnění hledejte zrakem krajnici, kde obvykle bývají patníky s reflexními prvky a dobře viditelná bílá čára.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články