Smrtící požáry v Řecku za sebou nechávají stovky ohořelých aut, podívejte se sami

                   

Oheň zastihl některé místní obyvatele přímo v jejich domovech, návštěvníky na dovolené pak hotelových pokojích. Doslova peklo nastalo v ulicích, kde se tvořily dopravní zácpy a několik lidí uhořelo ve svých autech, když neměli šanci uniknout plamenům a dusivému kouři. Další dvě desítky lidí zahynuly, když se snažily pěšky dostat ze svých domovů k moři.

K požárům dochází v Řecku každý rok, ale letos se teploty stoupající k 40 stupňům v kombinaci s poryvy větru o rychlosti až 80 km/h postaraly o masivní rozšíření ohně i do obydlených oblastí. V pondělí v 5 hodin odpoledne bylo městečko Mati zachváceno plameny, lidé začali prchat směrem k moři a v nastalé zácpě neuniklo smrti několik lidí a také psů. Záchranáři ještě dnes prohledávají ohořelé zbytky aut a pátrají po tělech dalších obětí.

Oheň si vyžádal zásah 600 řeckých hasičů, nasazeny byly také vojenské drony, které monitorují situaci a pomáhají koordinovat zásahy. Dalšími nejvíce postiženými městy je Rafina severně od Mati a Kineta, západně od Athén. V těchto případech se ale obyvatele podařilo včas varovat a evakuovat.

Ulice v Mati vypadají jako po jaderné katastrofě a jsou posety ohořelými vozidly, jejichž některé kovové části se začaly tavit. Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že Mati přestalo následkem požáru v podstatě existovat, protože jej nepůjde obnovit.

Hlavní město se nachází několik desítek kilometrů od největších požárů a zdá se, že jeho starověké památky nedozírné hodnoty nejsou ohroženy. I z centra Athén lze ale pozorovat nedaleká mračna kouře a občas sem zavane pach spáleniště. Přesto není důvod rušit vaši dovolenou v Řecku, pokud se do této země chystáte. Stačí se vyhnout postiženým oblastem a pozorně sledovat vývoj situace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články